Bez kategorii

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Panie Sasin, gdzie nasze 70 mln? Poczta Polska chce pieniędzy za wybory (które się nie odbyły)

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – Wstajesz i wiesz!

Poczta Polska chce pieniędzy za wybory, informuje Money.pl. Poczta zwróci się do Krajowego Biura Wyborczego o zwrot kosztów za wybory, które się nie odbyły. Te, które na polecenie premiera Morawieckiego miał organizować Jacek Sasin. W tym projekcie pieniądze wydawała właśnie Poczta Polska – chodzi o słynne 70 mln zł. Wybory z 10 maja tego roku – które się nie odbyły – kosztowały nas sporo pieniędzy. Ich organizacją zajmował się Jacek Sasin na polecenie premiera. W tym procesie pominięto Krajowe Biuro Wyborcze a całą logistyką miała zająć się Poczta Polska. Tuż przez tym wydarzeniem ze stanowiskiem prezesa narodowego operatora pocztowego pożegnał się Przemysław Sypniewski. Jego miejsce zajął Tomasz Zdzikot, były sekretarz stanu w resorcie spraw wewnętrznych i MON.
https://www.money.pl/gospodarka/cnote-stracila-rubla-nie-zarobila-poczta-polska-chce-pieniedzy-za-wybory-6557738997619584a.html
PRZYPOMNIJMY, SASIN DOBRZE WIEDZIAŁ, ŻE NIE MA PODSTAWY PRAWNEJ, ALE CO TAM

Sikorski: Premier będzie podwładnym wicepremiera Kaczyńskiego – czytamy w Rzeczpospolitej. – Wygranym sporu w Zjednoczonej Prawicy na pewno nie jest polski obywatel, który chciałby widzieć skuteczniejszą walkę z pandemią, z kryzysem gospodarczym – mówił w TVN24 były szef MSZ i marszałek Sejmu, a obecnie eurodeputowany Radosław Sikorski. – To jest tylko marnowanie czasu w sytuacji, gdy mamy szczyt zachorowań na koronawirusa, panowie zajmują się swoimi rachunkami – mówił Sikorski.
https://www.rp.pl/Koalicja-Obywatelska/200929612-Sikorski-Premier-bedzie-podwladnym-wicepremiera-Kaczynskiego.html
PRZYNAJMNIEJ RODZINY POLITYKÓW UTRZYMAJĄ STOŁKI W SPÓŁKACH

Na tarczy finansowej najwięcej zyska rząd. Będzie mógł wydać drugi raz sporą część tej samej gotówki, zdradza Business Insider. Rząd tak skonstruował mechanizm wsparcia w ramach tarczy finansowej, że stanie się jej największym beneficjentem – uważają eksperci. Niższy będzie też koszt pomocy, ponieważ firmy zdołały uzyskać mniejsze wsparcie niż limit nałożony przez państwo. Ekonomista Sławomir Dudek zwraca uwagę, że kwoty wynikające z tarczy są poza kontrolą parlamentarną, mimo że wynoszą tyle, co cały planowany na ten rok deficyt budżetu centralnego. W jego ocenie budżet zarobi na tarczy finansowej. Będzie mógł wydać drugi raz część tej samej gotówki na inne cele. To byłoby perpetuum mobile.
https://businessinsider.com.pl/finanse/na-tarczy-finansowej-najwiecej-zarobi-rzad/0p1szjt
ALEŻ CWANY TEN NASZ RZĄD

TVP podpisało nową umowę z Episkopatem. Codziennie transmisja Mszy Świętej i Koronki. Nowa umowa zakłada rozszerzenie oferty programowej Telewizji Polskiej o nowe audycje katolickie na antenie TVP Info oraz w paśmie ogólnopolskim TVP3. Dodatkową nowością będą również codzienne transmisje porannej Mszy Świętej o godzinie 7:00 w TVP1. Transmitowana będzie także Koronka do Miłosierdzia Bożego o godzinie 15:00 w paśmie wspólnym TVP3.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/09/24/tvp-podpisalo-nowa-umowe-z-episkopatem-codziennie-transmisja-mszy-swietej-i-koronki/
W SUMIE TO NAWET MOŻE MIEĆ OGLĄDALNOŚĆ, PATRZĄC NA TARGET TVP

Weryfikacja wieku na YouTubie. Trzeba będzie pokazać kartę lub dowód, pisze Wprost. Deklaracja, że skończyło się 18. rok życia była dotąd wyłącznie deklaracją. Młodzież, która nie stała się jeszcze pełnoletnia, mogła zaznaczyć fałszywe daty, po czym uzyskać dostęp do treści dostępnych dla dorosłych. Teraz ma się to zmienić. Algorytmy serwisu, na podstawie historii wyszukiwania, ocenią, że istnieje podejrzenie, że filmy „powyżej 18. roku życia” ogląda osoba niepełnoletnia. Wówczas serwis poprosi o przedstawienie aktualnego dokumentu tożsamości lub ważnej karty kredytowej. Jak dowiadujemy się, weryfikacja wieku ma być możliwa tylko w Europie.
https://biznes.wprost.pl/technologie/10369396/weryfikacja-wieku-na-youtubie-trzeba-bedzie-pokazac-karte-lub-dowod.html
CZY OGLĄDALNOŚĆ PATOSTREAMÓW SPADNIE?

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

JPK_VAT: firmy czeka podwyżka cen za usługi rachunkowe – czytamy w Rzeczpospolitej. W tysiącach polskich firm trwają gorączkowe przygotowania do nowego JPK_VAT. Wchodzące od 1 października nowe zasady raportowania spędzają sen z powiek nie tylko podatnikom, ale i ich księgowym, które boją się brać na siebie odpowiedzialność za błędy. W dyskusjach na forach internetowych coraz częściej pojawia się jeden wątek: za przygotowanie nowych JPK klienci zapłacą więcej albo zostaną z tym problemem sami.
https://www.rp.pl/VAT/309249924-JPKVAT-firmy-czeka-podwyzka-cen-za-uslugi-rachunkowe.html
NIE MA TO JAK PRZEJRZYSTE PRAWO

Górnicy: chcemy kopać węgiel jeszcze przez 40 lat. Rząd: a może tylko 30? – czytamy w nagłówku Money.pl. Negocjacje górników z rządem trwają. Na razie stanęło na tym, że górnicy dołowi będą mieli gwarancję pracy do emerytury. Samo odejście od węgla znacznie się oddala – górnicy chcą kopać do 2060 roku, rząd chce im dać czas do 2050 roku. PAP podaje, że według nieoficjalnych informacji uczestników odbywających się od minionego wtorku rozmów, strony są bliskie podpisania porozumienia. Zakończone w nocy z czwartku na piątek rozmowy dotyczyły głównie załącznika do tego dokumentu, w którym określony zostanie horyzont czasowy działania poszczególnych kopalń.
https://www.money.pl/gospodarka/gornicy-chcemy-kopac-wegiel-jeszcze-przez-40-lat-rzad-a-moze-tylko-30-6557770024176512a.html
OBEJDZIE SIĘ BEZ STRAJKU?

Warszawscy radni przyjęli uchwałę o korekcie budżetu. Wpływy miasta spadają! Maleją wpływy do budżetu, rośnie natomiast dziura – takie założenia ma przyjęta przez warszawskich radnych uchwała korygująca tegoroczny budżet. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski tłumaczył wcześniej, że sytuacja finansowa miasta jest trudna. Samorządy tracą dochody, a niestety coraz więcej zadań jest spychanych na nasze barki, m.in. w edukacji – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/09/24/warszawscy-radni-przyjeli-uchwale-o-korekcie-budzetu-wplywy-miasta-spadaja/
I MYK, PARKING PO 7 ZŁ/H

Drony pomogą w walce z koronawirusem, piszą Filary Biznesu. List intencyjny ws. wykorzystania dronów do walki z koronawirusem podpisany został w czwartek pomiędzy Polską Agencją Żeglugi Powietrznej a Centralnym Szpitalem Klinicznym MSWiA. Dzięki współpracy pomiędzy instytucjami drony zostaną wykorzystane do transportu próbek medycznych.
https://filarybiznesu.pl/drony-pomoga-w-walce-z-koronawirusem/a6221
BYLE NIE LATAŁY NAD KRAŚNIKIEM

Agora pod presją. Pandemia wydrążyła w finansach spółki solidną dziurę, zdradza Bussines Insider. Grupa Agora odnotowała w drugim kwartale 2020 roku 41,1 mln zł straty netto. W analogicznym okresie 2019 roku grupa poniosła stratę netto w wysokości 6,6 mln zł. “Wyniki operacyjne Grupy Agora w 2. kwartale 2020 r. były pod bezprecedensowym wpływem wybuchu pandemii COVID-19” – pisze spółka w komunikacie. Przychody grupy w okresie kwiecień-czerwiec wyniosły 129,5 mln zł. Przychody spadły rok do roku o 52 proc., co wynikało ze skutków pandemii COVID-19.
https://businessinsider.com.pl/wyniki-finansowe-agory-za-ii-kw-2020-r/xbsf79s

Poranne Plotki Biznesowe – A co powiecie na to

Kalifornia zakaże sprzedaży samochodów na benzynę i ropę. Nowe auta będą zeroemisyjne, donosi Gazeta.pl. Kalifornia wydała rozporządzenie, które nie niebawem zakaże kupna nowych aut spalinowych. Wszystkie samochody kupione w tym stanie po 2035 rok u będą musiały być zero emisyjne. Osiągnięcie neutralności klimatycznej i plany dotyczące zeroemisyjności to jeden z najważniejszych tematów na całym świecie. Do ogłoszenia swoich planów zobowiązane są kraje Unii Europejskiej. Chiny swój harmonogram podały wczoraj. Kolejny krok w stronę neutralności klimatycznej wykonała też Kalifornia.
https://next.gazeta.pl/next/7,151243,26334755,usa-kalifornia-zakaze-sprzedazy-samochodow-spalinowych-nowe.html
POLSKA JUŻ TEŻ MYŚLI O ELEKTRYCZNYCH AUTACH

Oddawanie długów jest obowiązkiem moralnym, stwierdzają Filary Biznesu. Blisko 90 proc. Polaków deklaruje, że oddawanie długów jest zawsze obowiązkiem moralnym – wynika z najnowszego badania Moralność finansowa Polaków, zrealizowanego przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych, w partnerstwie z BIG InfoMonitor, Ikano Bank, Intrum i Smartney. Z roku na rok wzrasta jednak poziom społecznego przyzwolenia na nadużycia w obszarze finansów. Dotyczy to zarówno relacji pomiędzy firmami jak i stosunków pomiędzy obywatelami – w tym przyzwolenia na niepłacenie alimentów czy sąsiedzkich długów.
https://filarybiznesu.pl/oddawanie-dlugow-jest-obowiazkiem-moralnym/a6215
A ŚCIĄGALNOŚĆ ALIMENTÓW JEDNA Z NIŻSZYCH W EUROPIE

Kraśnik „strefą wolną” od 5G i Wi-Fi. Radni poparli kuriozalną petycję. „Telefony w trybie samolotowym” – pisze Wprost. Radni z Kraśnika poparli petycję, której autorzy zaapelowali, by zadbali o ochronę mieszkańców przed „coraz większą ekspozycją na sztuczne pole elektromagnetyczne”. Petycję wystosowano w imieniu członków Koalicji Polska Wolna od 5G Komisja Sterująca 23 marca tego roku, ale radni zajęli się nią dopiero we wrześniu. Na tym nie koniec, bo autorzy petycji nie ograniczyli się jedynie do apelu o walkę z 5G, ale też… z Wi-Fi.
https://biznes.wprost.pl/technologie/internet/10369299/krasnik-strefa-wolna-od-5g-i-wi-fi-radni-poparli-kuriozalna-petycje-telefony-w-trybie-samolotowym.html
JAKOŚ MUSZĄ SOBIE TŁUMACZYĆ TE BÓLE GŁOWY

Większość Polaków gotowa ograniczyć jazdę autem. Głównie ze względów ekologicznych, informuje Polskie Radio. Aż 63 proc. Polaków deklaruje gotowość rzadszego korzystania z samochodów – poinformowało Ministerstwo Klimatu, przedstawiając wyniki badań Krajowego Ośrodka Zmian Klimatu. Jak powiedział na konferencji prasowej minister klimatu Michał Kurtyka, z przeprowadzonych badań wynika, że w czasie trwania pandemii jazdę samochodem ograniczyło 25 proc. Polaków, natomiast aż 63 proc. zadeklarowało gotowość do rzadszego korzystania z samochodu po jej ustaniu.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2588600,Wiekszosc-Polakow-gotowa-ograniczyc-jazde-autem-Glownie-ze-wzgledow-ekologicznych
TO MOŻE BY TAK TAŃSZE ZBIORKOMY?

Skok na wrocławską Biedronkę. Złodziej próbował ukraść Fajniaki, pisze Gazeta Wrocławska. Wrocławianin próbował ukraść 13 maskotek z Biedronki. Nie udało mu się jednak wyjść z łupem tak, aby nikt go nie zauważył. Wpadł w ręce policji i grozi mu teraz 5 lat więzienia. Do próby kradzieży doszło w Biedronce przy ulicy Ślężnej na terenie wrocławskich Krzyków. 41-letni mężczyzna przed 10 rano wszedł do sklepu i próbował go opuścić z torbą wypchaną trzynastoma Fajniakami. Został zauważony przez obsługę, która po krótkim pościgu udaremniła jego skok.
https://gazetawroclawska.pl/skok-na-wroclawska-biedronke-zlodziej-probowal-ukrasc-fajniaki/ar/c1-15196038
FENOMENU TYCH PLUSZAKÓW NIE ZROZUMIEMY CHYBA NIGDY

Ach, piątek, piąteczek, piątunio. Tydzień zaczynaliśmy bez Kaczyńskiego w rządzie, ale jak widać niektóre rzeczy mogą się szybko zmienić. Zjednoczona Prawica jakoś się dogadała, ale to nic dziwnego – zgoda buduje, bo Polska jest najważniejsza!

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close