PaństwoPolskaTransport

Polskie lotniska otrzymały ponad 140 milionów złotych dofinansowania!

Polskie lotniska, które wykazały stratę zgodnie z programem pomocowym, otrzymały w sumie 142,2 miliona złotych rządowego wsparcia – poinformował  rzecznik resortu infrastruktury. Pomocy nie dostały lotniska w Lublinie, Łodzi i port Olsztyn-Mazury.

Z informacji samych portów lotniczych wynika, że największe lotnisko w Polsce – Chopina w Warszawie – dostało 59,4 mln zł; lotnisko w Modlinie – ponad 7,7 mln zł, a Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost – 199 tys. zł.

W maju tego roku wiceminister infrastruktury Marcin Horała zapowiadał, że polskie lotniska uprawnione do pomocy otrzymają ją z tarczy antykryzysowej; łącznie na ten rok przewidziano ok. 142 mln zł.

2 listopada bieżącego roku jedenaście portów lotniczych, które wykazały zgodnie z notyfikowanym w Komisji Europejskiej programem pomocowym stratę w rozumieniu art. 15zzzzba ust. 2 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (…) otrzymały przelewy środków – przekazał rzecznik Ministerstwa Infrastruktury Szymon Huptyś.

Dodał, że pieniędzy nie dostały trzy polskie lotniska – Port Lotniczy Lublin, Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta oraz Warmia i Mazury, gdyż “nie wykazały ww. straty, w związku z tym nie kwalifikowały się do rządowego programu wsparcia“.

Jak przekazał rzecznik, łączna kwota wsparcia zabezpieczona dla portów lotniczych na 2020 r. wyniosła 142,2 mln zł.

Podział środków został dokonany zgodnie z ww. ustawą między zarządzających portami lotniczymi według udziału poszczególnych portów lotniczych w rynku w roku 2019 (…), w kwocie nie wyższej niż wysokość straty liczonej jako różnica między wynikiem działalności operacyjnej w okresie od 15 marca 2020 r. do 30 czerwca 2020 r. a wynikiem działalności operacyjnej osiągniętym w analogicznym okresie roku ubiegłego – wskazał Huptyś.

Jak dodał, okres liczenia straty, odzwierciedlający okres obowiązywania całkowitego zakazu w ruchu lotniczym, został narzucony przez Komisję Europejską w procesie uzgadniania programu pomocowego.

Źródło: propertynews.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close