Finanse i ubezpieczeniaGospodarkaHandelPaństwoPolskaRynek pracy

Co dziesiąty Polak ma problemy finansowe przez pandemię, ale jeszcze nie jest tak źle

Wpływ pandemii na portfele Polaków

Jak wynika z raportu Santander Consumer Banku (SCB) “Polaków portfel własny – wyjątkowe lato”, problemy finansowe przez pandemię koronawirusa odczuwa co dziesiąty Polak. Mimo trudnej sytuacji gospodarczej, znaczące pogorszenie nastrojów na szczęście jeszcze nie nastąpiło. Co trzeci ankietowany uznaje swoją obecną sytuację finansową za dobrą (32,3%), ponad 10% za bardzo dobrą. Prawie połowa badanych ocenia ją jako średnią (45,8%), a odpowiedzi “raczej zła” i “bardzo zła” wskazał łącznie co dziesiąty ankietowany.

Zdaniem Piotra Dolata z zarządu Santander Consumer Banku, na samym początku pandemii, swoją sytuację jako średnią określiło nieznacznie mniej, bo 41% respondentów. Niemal tyle samo osób, ile obecnie, mówiło o niej jako o złej.

Widać więc, że mimo coraz trudniejszej sytuacji gospodarczej nastroje Polaków wciąż są niezłe. Być może realne odzwierciedlenie skutków kryzysu w ocenie własnej sytuacji finansowej będzie lepiej widoczne za jakiś czas, na przykład, kiedy skończy się wsparcie rządowe dla przedsiębiorców realizowane w ramach kolejnych edycji tarczy antykryzysowych.

Najlepiej swoją sytuację finansową oceniają 30-latkowie. Prawie 18% z nich uważa swoją sytuację finansową za bardzo dobrą, a ponad 40% za raczej dobrą. Równie pozytywne deklaracje płyną z pokolenia 50-latków. Z sytuacji materialnej najbardziej zadowolona jest większość osób z wykształceniem wyższym (54,4 proc.) oraz mieszkańcy dużych miast, takich jak Katowice, Wrocław czy Gdańsk.

Biorąc pod uwagę formę zatrudnienia, niemal dwie trzecie pracujących w oparciu o umowę o pracę ocenia jest raczej dobrze lub bardzo dobrze zadowolonych ze swojej sytuacji. W przypadku pracujących w ramach innej formy zatrudnienia odsetek ten spada do 33%. Kłopoty w domowych budżetach są bardziej odczuwalne w przypadku osób posiadających dzieci – 12,4% z nich ocenia swoją sytuację jako raczej złą, a 1,5% jako bardzo złą. Wśród osób bezdzietnych jest to odpowiednio 8,6% i 0,4% W przypadku ocen bardzo pozytywnych ta proporcja się odwraca – (7,6% wskazań rodziców i 11,2% ankietowanych nieposiadających dzieci).

Najgorzej mają seniorzy i najmłodsi

Z raportu wynika, że w najgorszej sytuacji podczas pandemii znaleźli się polscy seniorzy. Na niezadowolenie ze swoich obecnych finansów narzeka prawie 40% Polaków powyżej 60. roku życia. Kryzys dotyka też osoby najmłodsze w wieku 18-29 lat. Prawie 13% z nich ocenia swoją sytuację za złą lub bardzo złą. W listopadzie zeszłego roku prawie 80% badanych z najmłodszej grupy wiekowej wyrażało zadowolenie ze stanu swoich finansów. Obecnie ten odsetek wynosi niespełna 36%. Jak mówi Piotr Dolata:

Może mieć to związek ze zmniejszoną pomocą ze strony rodziców lub z czasową bądź stałą utratą dochodów podczas lockdownu. To właśnie wśród młodych Polaków popularniejsze są inne niż umowa o prace formy zatrudnienia na przykład w gastronomii lub galeriach handlowych.

Raport wskazuje również, że na stan swojego portfela narzeka co piąty mieszkaniec średniego miasta, takiego jak Kielce, Radom czy Zabrze (prawie 20%) oraz osoby z wykształceniem średnim (ponad 13%).

Źródło: WirtualneMedia

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close