NaukaPaństwoPolskaZdrowie i medycyna

Szczepienia na COVID – rząd opublikował mapę punktów szczepień

Szczepienia na COVID – gdzie będzie się można zaszczepić?

Obecnie trwają szczepienia na COVID osób z grupy 0. Narodowy Program Szczepień przewiduje, że te będą realizowane etapami. Na rządowej stronie opublikowano mapę punktów szczepień w Polsce. Każda osoba może sprawdzić, gdzie jest jej punkt szczepień.

W ramach etapu 0, obecnie szczepieni są między innymi pracownicy sektora ochrony zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Z kolei w ramach etapu 1 szczepienia na COVID będą mogli otrzymać pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60 lat (w kolejności od najstarszych) i służby mundurowe, a także nauczyciele i pracownicy żłobków. Według ostatnich zapowiedzi rządu, etap ten rozpocznie się na przełomie stycznia i lutego.

W kolejnym etapie szczepienia na COVID otrzymają osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu choroby (np. choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość) albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia. Ponadto zaszczepione mają zostać również osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości i funkcjonariusze służb celno-skarbowych).

W ramach trzeciego etapu szczepienie otrzymają przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. W tym etapie szczepione będą również pozostałe grupy osób dorosłych.

Mapa punktów szczepień dostępna jest pod tym adresem. Jak informuje rząd, mapa będzie aktualizowana na bieżąco.

Izrael zaszczepił już ponad 11% obywateli! Polska daleko w tyle….

Szczepienia na COVID? Nie za darmo!

Jak jednak wynika z sondażu przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland na zlecenie Gazety Wyborczej, niemal połowa Polaków nie chce się zaszczepić. Z badania wynika, że szczepionkę chce przyjąć 43,4% Polaków. Przeciwnego zdania jest 43,8% a 12,9% jeszcze nie podjęło w tej sprawie decyzji. Według badania znacznie chętniej chcą się szczepić mężczyźni niż kobiety (stosunek zwolenników szczepień wynosi 53,1% u mężczyzn i 35,8% u kobiet).

Sondażownia postanowiła również sprawdzić, co ewentualnie mogłoby zachęcić Polaków do szczepienia na COVID. I tutaj wyniki są dość zaskakujące i smutne. Najwięcej, bo 45,1% ankietowanych wskazało, że zaszczepiliby się jeśli… dostaliby za to pieniądze.

32,6% osób w tej grupie podało kwotę powyżej 1000 zł, a 13% chciałoby za szczepienie dostać 700-1000 zł. 15,2% z nich oczekiwałoby premii gotówkowej w kwocie 500-700 zł, a po 19,6% Polaków zadowoliłoby się kwotami 300-500 zł lub 200-300 zł.

Inne “zachęty” do szczepień otrzymały zdecydowanie mniej głosów. 26,5% badanych zdecydowałoby się na szczepienia, gdyby wiązało się z brakiem obowiązku noszenia maseczki w miejscach publicznych. O uldze podatkowej wspomniało już tylko 18,6% respondentów, a o braku kwarantanny po kontakcie z zakażonym 13,7%. 12,7% chciałoby możliwości korzystania z opieki publicznej poza kolejnością. Podróżowanie po świecie bez kwarantanny przekonuje na razie tylko 11,8% badanych.

Na antenie Radia Zet minister zdrowia Adam Niedzielski jednoznacznie podkreślił, że rząd nie przewiduje żadnych gratyfikacji finansowych za szczepienia na COVID.

Źródło: Wirtualne Media

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close