BankowośćGospodarkaPaństwoŚwiat

Korea Południowa podniosła stopy procentowe pierwszy raz od trzech lat

Korea Południowa podnosi stopy procentowe

Korea Południowa stała się pierwszą dużą gospodarką azjatycką, która podniosła stopy procentowe od początku pandemii koronawirusa. Bank Korei podniósł swoją podstawową stopę procentową z rekordowo niskiego poziomu 0,5% do 0,75%. Posunięcie to ma pomóc w ograniczeniu zadłużenia gospodarstw domowych i cen domów, które wzrosły w ostatnich miesiącach.

Korea Południowa podniosła stopy procentowe po raz pierwszy od prawie trzech lat. Decyzja ma miejsce, gdy bank centralny próbuje zrównoważyć, pomagając wesprzeć ożywienie gospodarcze kraju przed ryzykiem rosnącego zadłużenia i rosnącej inflacji. Banki centralne na całym świecie próbują zrównoważyć wpływ trwających infekcji Covid-19 na ryzyko gospodarcze, takie jak wysoka inflacja.

Decydenci zajmujący się czwartą co do wielkości gospodarką Azji sygnalizowali od maja gotowość do zwiększenia kosztów pożyczek. Ruch został opóźniony, ponieważ ostatnia epidemia Covid-19 spowodowała częściowe zamknięcie kraju w zeszłym miesiącu.

Qantas twierdzi, że pandemia będzie kosztować firmę miliardy dolców

Świat po pandemii

Banki centralne na całym świecie przygotowują się do rozpoczęcia demontażu polityki z czasów pandemii, w ramach której wprowadzono nadzwyczajne środki stymulacyjne, gdy gospodarki zostały zamknięte, aby spowolnić rozprzestrzenianie się Covid-19. Większość krajów, które do tej pory podniosły koszty pożyczek w tym roku, należy do gospodarek wschodzących, w których inflacja przyspieszyła wraz z ożywieniem popytu na towary i usługi.

Korea Południowa jest pierwszą dużą gospodarką azjatycką, która podniosła stopy procentowe, ale nie pierwszą ogółem. W zeszłym tygodniu Sri Lanka jako pierwszy kraj w regionie podniosła stopy procentowe. Również w regionie Azji i Pacyfiku w zeszłym tygodniu Nowa Zelandia miała stać się pierwszą zaawansowaną gospodarką, która zwiększy stawki w następstwie kryzysu związanego z koronawirusem. Jednak dzień przed ogłoszeniem decyzji w sprawie polityki pieniężnej premier Jacinda Ardern nałożyła ogólnokrajową blokadę.

Bank Rezerw Nowej Zelandii utrzymał swoją stopę na rekordowo niskim poziomie 0,25%, stwierdzając w oświadczeniu, że „decyzja została podjęta w kontekście nałożenia przez rząd ograniczeń poziomu 4 COVID na działalność w Nowej Zelandii”. Premier Jacinda Ardern powiedziała, że ​​wymagane są najsurowsze zasady „poziomu 4” – zamykanie szkół, urzędów i wszystkich firm, w których działają tylko podstawowe usługi.

Źródło: BBC

   

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close