GospodarkaPaństwoPolitykaPolskaPrawoŚwiat

Na Forum Ekonomiczne zaproszono agenta KGB i zrobiła się afera

Forum Ekonomiczne gości agenta KGB

Forum Ekonomiczne w Karpaczu jest największą w Europie Środkowo-Wschodniej platformą spotkań, na której nie tylko dyskutuje się o bezpieczeństwie, perspektywach rozwoju gospodarczego, współczesnych wyzwaniach i przezwyciężaniu kryzysów, ale także przedstawia konkretne rozwiązania i innowacyjne idee.  Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. W tym roku Forum Ekonomiczne rozpoczęło się 7 września i potrwa do 9 września.

Jak tłumaczą organizatorzy, Międzynarodowy wymiar Forum Ekonomicznego daje szansę na to, aby zastępować stereotypy faktami, a opinie kształtować na podstawie rzeczowej wymiany poglądów. Jednak w tym roku to nie ciekawe prelekcje zwróciły uwagę społeczeństwa, a jeden z zaproszonych gości.

Okazuje się bowiem, że w trwającym Forum Ekonomicznym w Karpaczu udział bierze pracownik KGB Jurij Woskriesienskij. Według doniesień, Woskriesienskij zajmuje się “pracą” z więźniami politycznymi, polegającą na “zmuszaniu ich, by przyznali się do winy”. O sprawie we wtorek poinformował Tadeusz Giczan, opozycyjny dziennikarz z Białorusi, związany z kanałem NEXTA.

W październiku zeszłego roku polonijny działacz na Białorusi Andrzej Poczobut opublikował na Twitterze fotografię, na której Woskriesienskij siedzi obok Łukaszenki (po lewej stronie zdjęcia).

MKOl wszczyna śledztwo w sprawie próby porwania białoruskiej biegaczki

Pomyłka czy “budowanie mostów” z dyktatorem?

Co na to organizatorzy wydarzenia? Stefan Kotyk z biura prasowego Forum przekazał, że “informacja o agencie jest celową grą służb białoruskich na przykrycie informacyjne obecności Swietłany Cichanouskiej i Tatiany Chomicz na Forum Ekonomicznym”.

Polsat News zwrócił się więc o komentarz do Biura Prasowego resortu spraw wewnętrznych i administracji, jednak tam dziennikarzy odesłano do Stanisława Żaryna, rzecznika ministra-koordynatora służb specjalnym.

Nie komentuję tego, dziękuję. Znam doniesienia medialne, ale nie mam w tej sprawie nic do powiedzenia.

– przekazał Żaryn.

W sieci zawrzało, a głos zabrali politycy opozycji. Jednym z nich jest Bartłomiej Sienkiewicz, minister spraw wewnętrznych w latach 2013-2014. W swoim poście na Twitterze zwrócił się do Macieja Wąsika – obecnego sekretarza stanu w MSWiA.

Pułkownik białoruskiego KGB, którego specjalnością są tortury uwięzionych opozycjonistów, dostał się na konferencję w Karpaczu przez zieloną granicę? Czy wylądował sobie na Okęciu? Bo obydwa warianty są dla Was kompromitujące.

– stwierdził.

Przypomnijmy, że gdy w Karpaczu trwa Forum Ekonomiczne, w 183 miejscowościach wzdłuż granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Internauci nie mają wątpliwości – cała sprawa to kompromitacja polskich służb.

Inaczej jednak przedstawia to sam zainteresowany agent KGB. Jak napisał na platformie Telegram, organizatorzy Forum przyznali się do “błędu technicznego”, ale Woskriesienskij ocenił, że “to zabawne”, bo jego zdaniem otrzymał zaproszenie, ponieważ polscy politycy (konkretnych nazwisk nie wymienił) mają być “zmęczeni konfrontacją” i chcą “budować mosty” z reżimem dyktatora Łukaszenki.

Źródło: Polsat News

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close