InwestycjeOchrona środowiskaPaństwoPolska

Łódź posadzi 20 TYSIĘCY drzew przy dwupasmówkach

Łódź znów inwestuje

Łódź kojarzy się wielu osobom z rozpadającymi się budynkami i wszechobecnym brudem. Nic bardziej mylnego! Od kilku jak nie kilkunastu dobrych lat miasto pięknie w oczach, dzięki remontom kamienic czy ulic. Teraz miasto czeka kolejna inwestycja, prawdopodobnie największy ekologiczny projekt w Łodzi. Przy głównych drogach dwupasmowych posadzonych zostanie 20 tysięcy drzew. Wszystko po to, by w przyszłości chroniły przed upałem, hałasem i oczyszczały powietrze. O planach wykonania nowych nasadzeń poinformowała Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

To ulice Pabianicka, Brzezińska, al. Włókniarzy i Jana Pawła, Rzgowska, czy Rokicińska. Drzewa będą sadzone w pasach trawników między jezdniami oraz po bokach ulic. Efekty podobnych działań widać już na śródmiejskich ulicach, gdzie w ostatnim czasie pojawiły się setki drzew. I to całkiem sporych, bo kilkumetrowych.

– mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Zdanowska obniża do złotówki czynsze w lokalach dla przedsiębiorców!

Będzie chłodniej i ekologicznie

Łódź posadzi nowe drzewa również przy dużych arteriach. Na trasie WZ już rok temu powstały małe skwery. W sumie nowych drzew ma być 20 tysięcy, a sadzenie rozpocznie się jeszcze jesienią tego roku.

To nie będą małe drzewka, ale duże sadzonki, kilkumetrowe, ze sporą koroną. Wykorzystamy sprawdzone już gatunki: lipy, grusze drobnoowocowe i klony polne. Nie należy się spodziewać za to kolejnych brzóz i platanów. Te pierwsze z uwagi na płytki system korzeniowy fatalnie znoszą susze, a platany z kolei są bardzo wrażliwe na przymrozki późną wiosną. Przy dobrym tempie prac, uda nam się zrealizować plan w 3-4 lata.

– mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu.

Celem wykonania nowych nasadzeń jest zwiększenie ilości produkowanego tlenu i obniżenie temperatury powietrza, co mieszkańcy docenią zwłaszcza latem. Dodatkowym plusem będzie oczyszczanie powietrza i obniżenie poziomu hałasu.

Łódź uzupełni drzewa krzewami osłonowymi, które potrafią sięgnąć nawet 2 metrów wysokości. Do nasadzeń będą wybierane odporne na miejskie warunki gatunki, na przykład tamaryszek, który wiosną kwitnie na różowo i fioletowo. Krzewy nie tylko osłaniają od zanieczyszczeń, ale także od światła samochodów jadących z przeciwka.

Źródło: White Mad

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close