BudownictwoGospodarkaInwestycjePaństwoPrzemysłŚwiat

Prezes Evergrande musiał sprzedać kolejne 277,8 mln akcji swojej firmy

Prezes i założyciel chińskiego dewelopera Evergrande Hui Ka Yan został zmuszony do sprzedaży dodatkowych 277,8 mln akcji swojej firmy. Wszystko przez to, że rząd w Państwie Środka odmówił jakiejkolwiek pomocy finansowej upadającemu gigantowi. Według obliczeń agencji Bloomberg, akcje kosztowały około 64 milionów dolarów. Wszystko po to, aby w powoli spłacać setki wierzycieli.

Upadek chińskiego dewelopera Evergrande coraz bliżej

Eksperci twierdzą, że bankructwo Evergrande może pociągnąć za sobą cały chiński sektor budowlany. Dotyczy to także innych firm, które opierały się na sukcesie największej firmy budowlanej w kraju.

Niemniej jednak przez boom inwestycyjny, który panował w Państwie Środka, nadal pustych stoi aż 65 milionów mieszkań. Wszystko przez politykę Pekinu, która opierała się na przesiedleniach Chińczyków z terenów rolnych i wiejskich do miast, nawet tych, które specjalnie w tym celu budowano.

Zobacz również: Upadek Evergrande pociągnie za sobą cały chiński sektor budowlany

Tymczasem jak informuje Business Insider, prezes chińskiego dewelopera Hui Ka Yan musiał pozbyć się kolejnych akcji. Tym razem zmniejszył się udział biznesmena we własnej spółce z 61,88% do 59,78%. Według obliczeń agencji Bloomberg, akcje były warte około 64 mln dolarów po zeszłotygodniowym kursie na giełdzie.

Źródło: Google Stock

Jak się okazało, sprzedaż akcji została wymuszona “przez stronę trzecią”, u której Ka Yen zostawił akcje. Z dokumentów, które zostały zaprezentowane inwestorom, wynika, że sprzedaż miała na celu wyegzekwowanie “interesu bezpieczeństwa”.

Wszystko to sprawia, że prezes Evergrande z miesiąca na miesiąc traci wpływy we własnej spółce. A to bardzo istotne, ponieważ spółka jest zadłużona na ponad 300 mld dolarów, a sam Hui Ka Yan jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Rząd w Pekinie definitywnie odciął się od biznesmena i wskazał, że nie przekaże żadnych dofinansowań państwowych na uchronienie go przed bankructwem.

 Zobacz również: Evergrande sprzedaje pakiet akcji firmy streamingowej za 273 mln dolarów

Bankructwo Evergrande. Hui Ka Yan wyprzedaje swoje akcje

Co więcej, chińscy decydenci wprost zasugerowali, aby miliarder pokrył dług ze swoich własnych pieniędzy i oszczędności. Do tej pory mężczyzna sprzedał ponad 1,2 mld akcji Evergrande, a sama spółka warta jest obecnie 6,23 mld dolarów. To zdecydowany spadek, ponieważ raptem w 2017 roku, wartość spółki była szacowana na 42 miliardów dolarów.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close