Doradztwo biznesowe

Jak zarządzać budżetem w czasach rosnącej inflacji?

Pandemia, wojna i inflacja na wysokim poziomie. Czasy nie sprzyjają oszczędzaniu. Jak gospodarować domowym budżetem, by móc oszczędzać? Podpowiadamy!

Budżet domowy: jak go prowadzić?

Najważniejsza zasada prowadzenia budżetu domowego? To po prostu prowadzenie go. Regularne działania dają świadomość comiesięcznych kosztów i przychodów. Pozwalają na oszacowanie, czy stać nas na nowe auto, wakacje, dodatkowe lekcje dla dzieci i inne wydatki.

Prowadzenie domowego budżetu to również motywacja do własnego rozwoju zawodowego. Jeśli wiesz, ile zarabiasz i ile wydajesz, wiesz również, gdzie nie tylko szukać oszczędności, ale i jak pomnażać zyski, w co inwestować lub kiedy starać się o podwyżkę.

Budżet domowy możesz prowadzić tradycyjną metodą np. w zeszycie, możesz skorzystać z aplikacji mobilnych lub prowadzić własną tabelkę np. w excelu.

Kontrola wydatków: co warto wiedzieć?

W 2022 roku największe wzrosty cen odnotowano w branży energetycznej i paliwowej. Polacy najbardziej odczuli wzrost cen prądu, gazu oraz paliwa. Jak sobie z tym poradzić? W pierwszej kolejności warto zweryfikować, ile miesięcznie wydajemy na paliwo i ile płacimy za gaz oraz prąd. Podliczenie miesięcznych wydatków pomoże zoptymalizować koszty. Być może jesteśmy w stanie mniej wydawać? Należy sprawdzić taryfę, z jakiej korzystamy u dostawcy energii i ocenić możliwość przejścia na inną lub zmienić dostawcę.

Kolejny krok to sprawdzenie, które urządzenia w domu są największym pożeraczem prądu. W perspektywie miesiąca zaoszczędzimy 20-50 zł, jednak podliczając koszt roczny, oszczędność wyniesie już kilkaset złotych.

Jak oszczędzać na paliwie? Pierwsza zasada to lżejsza noga na gazie, druga – optymalna jazda. Zakupy możesz robić raz w tygodniu, zamiast przemieszczać się do sklepu co kilka dni. Lepiej również tankować do pełna, by ograniczyć częste jeżdżenie na stację paliw.

W czasach, gdy ceny żywności ciągle rosną, warto planować posiłki i chodzić na zakupy z listą produktów, których rzeczywiście potrzebujemy. Dobrą praktyką, sprzyjającą oszczędzaniu, jest gotowanie w domu i mrożenie żywności (zamiast jej marnowania).

Sposoby na oszczędzanie

Zanim zaczniesz oszczędzać, naucz się kontrolować wydatki. Sprawdź, czy rzeczywiście kupujesz to, co jest Ci potrzebne. Zweryfikuj wszystkie swoje umowy: z dostawcą internetu, kablówki, energii energetycznej. Zawsze możesz negocjować z dostawcami lub zmienić umowę na inną.

Oszczędzanie natomiast potraktuj jako miesięczny wydatek, jak np. rachunek za wodę. Możesz zacząć od niewielkiej kwoty.

Ważnym elementem zarządzania budżetem w czasach inflacji – ale nie tylko – jest pilnowanie terminów spłat pożyczek na raty i kredytów. W kryzysowych momentach, jeśli potrzebujesz dodatkowej gotówki, sprawdź najpierw oferty sprawdzonych firm jak Provident, które od wielu lat działają na rynku finansowym.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close