EnergetykaGospodarkaOchrona środowiskaPaństwoPolskaŚwiat

Kanadyjczycy będą wydobywać polski gaz z dna Bałtyku.

Firma Central European Petroleum zamierza wydobywać gaz ziemny w okolicach Świnoujścia.

Jak informuje PAP, kanadyjska firma Central European Petroleum zamierza wydobywać gaz ziemny z dna Bałtyku. Według Kanadyjczyków, złoże gazu jest bardzo duże i rozciąga się od niemieckiej granicy na zachodzie, aż po obszar Bałtyku na północ od Międzyzdrojów. Złoża gazu zostały odkryte w okolicach wyspy Wolin już w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, jednak przez ten czas nie były w ogóle eksploatowane.

Firma przewiduje, że złoże może zawierać od nawet 40 miliardów metrów sześciennych metanu i 18 milionów metrów sześciennych płynnego gazu ziemnego. Jeśli dane się potwierdzą, złoże będzie można zaliczyć do największego w Polsce i jednego z największych w całej Europie.

Budowa zakładu uzdatniania gazu ma kosztować 2,5 miliarda złotych. Jeśli Kanadyjczycy uznają, że inwestycja im się opłaca, wydobycie zasili budżet Świnoujścia. Z samego podatku od nieruchomości miasto będzie uzyskiwać rocznie nawet 50 milionów złotych. Do miejscowego budżetu będzie również trafiać 60% wpływów z opłaty eksploatacyjnej, które przedsiębiorstwo zapłaci od każdego tysiąca metrów sześciennych lub tony wydobytego gazu. Firma zapewnia również, że wydobyty gaz trafi na polski rynek.

Źródło: Money.pl, PAP

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close