BankowośćGospodarkaPaństwoPolitykaPolskaPrawo

Przelewice wzięły 2 miliony złotych pożyczki w parabanku. Czy gmina zostanie zniesiona?

Pożyczki w parabanku

Radio Szczecin poinformował, że wójt gminy Przelewice zaciągnął w parabanku pożyczkę na kwotę dwóch milionów dwieście tysięcy złotych. Pożyczka zaciągnięta została na gminę i bez formalnej zgody rady gminy. Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie Bogusław Staszewski poinformował, że RIO zajmuje się sprawą od wiosny.

Według Staszewskiego, z 2 milionów 200 tysięcy pożyczki w tym momencie wójtowi udało się spłacić tylko pół miliona. Prezes Izby zapewnił, że tej jesieni RIO jeszcze raz sprawdzi finanse gminy.

Zobaczymy co pan wójt uczyni z tym zobowiązaniem. I wtedy pan wojewoda będzie podejmował dalsze czynności.

Wójt Przelewic Mieczysław Mularczyk tłumaczy z kolei, że dług wziął się z droższych niż planowano inwestycji. Twierdzi, że przygotował nowy projekt budżetu, aby skonsolidować dług w banku, ale na razie nie ma zgody rady gminy.

Dzisiaj nie wiem co to będzie. Może jakiś cud się stanie. Wejdziemy w nowy rok z długiem. To tylko tyle. Nie wiem jakie będą tego konsekwencje – mówi Mularczyk.

Wojewoda grozi

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc zwrócił się do władz samorządowych o zaprzestanie tych praktyk, pod rygorem odwołania wójta ze stanowiska.

Regionalna Izba Obrachunkowa analizuje sprawozdania finansowe wszystkich samorządów w województwie i w toku tej analizy zauważyła, że w Przelewicach w roku 2019 dochodziło do operacji, które RIO kwestionuje. Wystąpiło z pismem do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz do mnie z informacją. Ja niezwłocznie następnego dnia wystąpiłem do organów gminy, pana wójta wzywając go do zaprzestania naruszeń prawa.

Zgodnie z prawem, wojewoda może wnioskować do premiera o odwołanie wójta – tak jak stało się chociażby w gminie Ostrowice, zadłużonej w parabankach. Od 1 stycznia 2019 r. gmina Ostrowice została zniesiona rozporządzeniem Rady Ministrów. Gmina była jedną z najbardziej zadłużonych w Polsce i nie miała jakiejkolwiek możliwości spłaty tego długu. To pierwsze tego typu rozwiązanie wprowadzone przez rząd w historii. Znosząc gminę Ostrowice Rada Ministrów rozwiązała problem, który narastał od lat.

Źródło: Radio Szczecin

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close