PaństwoPolitykaPolskaZdrowie i medycyna

OFICJALNE: Maseczki z Antonowa nie spełniają norm!

Badanie na zlecenie Ministerstwa Zdrowia nie pozostawia złudzeń

Nabiera tempa afera wokół słynnych maseczek Chin, które w połowie kwietnia dostarczył do Polski największy samolot transportowy świata. Najpierw okazało się, że sprzętu przywieziono mniej, niż zapowiadało wcześniej Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Ministerstwo informowało, że do Polski przyleci 400 ton sprzętu medycznego, w tym 7 milionów masek. Na lotnisku po lądowaniu prezes KGHM mówił już jednak o ponad 1 milionie maseczek, a premier Morawiecki o 80 tonach sprzętu medycznego. Potem internauci wykpili ceremonię ich rozładunku. Ich zdaniem rządzący zrobili na lotnisku propagandową szopkę.

Zaledwie tydzień później Gazeta Wyborcza opublikowała materiał, w którym poinformowała, że maseczki, zamówione przez KGHM, posiadają fałszywą dokumentację. Do sprawy odniósł się KGHM, zarzucając redakcji z Czerskiej kłamstwo i grożąc pozwem. Teraz jest w kropce, bo badanie zlecone przez Ministerstwo Zdrowia wykazało, że maseczki faktycznie nie spełniają norm bezpieczeństwa.

Rządowy miś?

O sprawie informuje portal Onet. Jeden z największych samolotów świata, An-225 Mrija dostarczył do Polski kilka milionów maseczek i kilkaset tysięcy kombinezonów ochronnych. W „uroczystości rozładunku” wzięli udział Jacek Sasin oraz Mateusz Morawiecki. 80 ton sprzętu zakupiły państwowe spółki KGHM Polska Miedź oraz Lotos.

Część internautów nie kryła oburzenia całą ceremonią rozładunku. Ich zdaniem rządzący zrobili na lotnisku propagandową szopkę. I faktycznie, lot stanowił bardzo ważny element wizerunkowy rządu, który chciał pokazać, że dba o bezpieczeństwo Polaków.

Poważniejsze zarzuty wobec całego towaru stawiała jednak Gazeta Wyborcza. W kilku artykułach, na podstawie śledztwa dziennikarskiego wykazali, że certyfikaty zakupionego przez KGHM sprzętu mogły zostać sfałszowane.

To zbulwersowało prezesa KGHM Marcina Chludzińskiego, który przekonywał, że sprowadzone z Chin maski “mają wszystkie niezbędne certyfikaty i sprawdzają się w szpitalach”. Prezes KGHM nazywał publikacje Wyborczej fake newsem i groził im sądem. Spółka przekonywała, że na własny użytek przeprowadziła testy w laboratoriach Centrum Badania Jakości.

Wyniki są bardzo dobre – maski nie tylko spełniają normy. Ochrona, którą zapewniają jest, według testów, wyższa niż w przypadku porównywanej maski renomowanej, znanej na europejskim rynku firmy. KGHM sprawdza nie tylko dokumentacje, ale też dostawców.

Nici z pozwu KGHM, maseczki to bubel

Według informacji Onetu, KHGM jest w kropce. Okazało się, że maseczki jednak nie spełniają norm. Potwierdzają to również służby prasowe KGHM.

Spółka KGHM Polska Miedź S.A. informuje, że uzyskała raport z badania, które wskazuje na niedostateczną jakość partii masek sprowadzonych przez Spółkę. Niezwłocznie zawiadomiliśmy odbiorcę.

Według portalu odesłanie masek nie wchodzi w grę, bo jest zbyt drogie. Sam transport Antonowem kosztował polskich podatników aż 1,6 miliona dolarów.

W dodatku koncern kupił maseczki przez pośrednika. Wyborcza ujawniła, że masek nie kupiła pierwotnie KGHM, a polska spółka Quantron SA ze wsi Łazy pod Warszawą. Z poświadczenia celnego wynika, że za 1,35 milionów maseczek KGHM zapłaciło Quantronowi prawie 2,65 miliona dolarów, czyli około 8 złotych za sztukę.

Co więcej, jak ustalił dziennik, Quantron SA to firma, która zajmuje się między innymi… handlem bronią. Jej założycielem i prezesem jest zaś Andrzej Mikołajczyk, były oficer Wojskowych Służb Informacyjnych rozwiązanych w 2006 roku przez pierwszy rząd PiS.

Wadliwe były także maski, które rząd za 5 milionów złotych kupił od trenera narciarstwa, który uczył ministra Szumowskiego. Gdy sprawa wyszła na jaw, Ministerstwo Zdrowia skierowało doniesienie do prokuratury.

Tweety prezesa KGHM zarzucające Wyborczej kłamstwo i groźby pozwu już zostały usunięte. Co będzie dalej? Tego nie wiemy, ale będziemy was informować na bieżąco.

Maseczki z Antonowa z fałszywymi dokumentami?! KGHM prostuje Wyborczą, a redaktor to wyśmiewa.

Źródło: Onet

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close