BankowośćGospodarkaPaństwoŚwiatZdrowie i medycyna

Niemcy w recesji, a będzie jeszcze gorzej

Niemiecki bank centralny przewiduje, że drugi kwartał w tamtejszej gospodarce będzie jeszcze gorszy niż pierwszy. A już przez pierwsze 3 miesiące tego roku PKB Niemiec zmniejszyło się o 2,2 procenta.

To już drugi z rzędu kwartał, w którym gospodarka Niemiec zamiast się rozwijać – kurczy się. Podobnie było w ostatnim kwartale 2019 roku.

Dwa takie przypadki z rzędu oznaczają, że mamy do czynienia z techniczną recesją. I o ile ostatnie miesiące ubiegłego roku były skutkiem spowolnienia gospodarczego, o tyle początek 2020 to przede wszystkim efekt epidemii koronawirusa.

Choć Niemcy powoli wychodzą z najmocniejszych restrykcji gospodarczych i następuje powolne odmrożenie wielu branż, to nie należy spodziewać się wielkiego odbicia w drugim kwartale bieżącego roku.

Bundesbank ocenia, że “społeczne i gospodarcze życie w Niemczech jest wciąż bardzo dalekie od takiego, jakie jest uważane za normalne“. A to nie wróży dobrze.

Dostępne wskaźniki gospodarcze pokazują niekorzystny obraz” – informuje niemiecki bank centralny w komunikacie.

Różnice mogą być bowiem całkiem spore. Eksperci banku twierdzą, że wynik na koniec czerwca będzie znacznie gorszy niż na koniec marca. A to oznacza recesję przynajmniej kilkuprocentową.

Zauważa to również Komisja Europejska. Według unijnych prognoz Niemcy w całym 2020 roku muszą liczyć się ze zmniejszeniem gospodarki o 6,5 procenta. Średnia unijna powinna wynieść nieco ponad 7 procent na minusie.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close