Ochrona środowiskaPaństwoPolska

Spłonął ponad 400-letni Dąb Rzeczypospolitej. Nagroda za ujęcie podpalacza!

Dąb Rzeczypospolitej podpalony!

Lasy Państwowe poinformowały, że w Nadleśnictwie Brodnica w województwie kujawsko-pomorskie spłonął ponad 400-letni Dąb Rzeczypospolitej. Drzewo najprawdopodobniej zostało podpalone. Do pożaru doszło w piątek 25 grudnia w rezerwacie Jar Brynicy na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego.

Niestety, gdy jedni świętują, inni muszą walczyć z ludzką bezmyślnością… Dzisiaj w Nadleśnictwie Brodnica spłonął prawdopodobnie podpalony, liczący sobie ponad 400 lat pomnik przyrody – Dąb Rzeczypospolitej. Ciężko o komentarz… Strażakom dziękujemy za sprawną akcję gaśniczą.

– poinformowały w piątek na Twitterze Lasy Państwowe.

Poza strażakami z Lidzbarka w akcji uczestniczyły OSP Górzno i OSP Lidzbark, jednostki ratowniczo-gaśnicze z Działdowa i z Brodnicy, Nadleśnictwo Brodnica i Nadleśnictwo Lidzbark i policja. Toruńska dyrekcja Lasów Państwowych wyznaczyła nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych za pomoc w ujęciu osoby odpowiedzialnej za podpalenie pomnika przyrody w rezerwacie Jar Brynicy.

Dzisiaj uległ doszczętnemu spaleniu najważniejszy obiekt przyrodniczy Pojezierza Brodnickiego, perła w koronie przyrodniczej Nadleśnictwa Brodnica. Wezwane na miejsce służby pożarnicze mogły jedynie dogasić poległy pomnik przyrody. Ta ogromna strata i bolesne doświadczenie potęgują się, kiedy uświadomimy sobie, że w lasach Nadleśnictwa Brodnica nigdy nie dochodziło do podpaleń lasu.

– przekazano w komunikacie regionalnej oddziału LP.

Kurczaki z KFC jak polski karp? Nietypowa tradycja Japończyków

Drzewo mogło żyć jeszcze wiele lat

Jeszcze na początku 2020 r. Dąb Rzeczypospolitej cieszył się bardzo dobrym stanem zdrowotnym. Leśnicy oceniali, że nawet pomimo “znacznego ubytku w odziomku” pomnik przyrody z Jaru Brynicy rósłby najpewniej jeszcze przez wiele lat. Najlepiej świadczyły o tym pełne ulistnienie konarów oraz postępujące zarastanie dziupli, do której w przeszłości można było nawet wejść.

Niegdyś pod dębem na tzw. ‘tanz-placu’ organizowane były huczne zabawy taneczne, gdzie przy muzyce orkiestry i degustacji miejscowych trunków okoliczna ludność zażywała wczasów.

– czytamy na stronie Nadleśnictwa Brodnica.

Dąb Rzeczypospolitej był wysoki na 33 metry, a obwód jego pnia przekraczał sześć metrów. Spalone drzewo od 1955 roku było pomnikiem przyrody. Dąb Rzeczypospolitej miał ponad 400 lat. Był najokazalszym przedstawicielem tego gatunku w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym. Nazywany był również “Dębem Jagiełły”.

Jak podkreślają Lasy Państwowe, pożar nie mógł być dziełem przypadku. Dąb Rzeczypospolitej spłonął w wyniku celowego działania podpalacza. Toruńska dyrekcja LP zaapelowała do wszystkich, którzy mogą wiedzieć coś na temat sprawcy tej przyrodniczej zbrodni, by skontaktowali się z policją.

Źródło: Next Gazeta

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close