EnergetykaGospodarkaInwestycjeKultura i sztukaOchrona środowiskaŚwiat

Inwestorzy Rio Tinto zbuntowali się po wysadzeniu świętej jaskini Aborygenów

Rio Tinto posunął się za daleko

Górniczy gigant Rio Tinto stanął w obliczu buntu akcjonariuszy o 10 milionów dolarów premii za odchodzącego szefa. Reakcja pojawiła się po tym, jak firma zniszczyła w maju ubiegłego roku święte aborygeńskie jaskinie skalne w zachodniej Australii. Pakiet wynagrodzeń obejmuje 55 milionów dolarów przeznaczonych na pensje i premie dla czternastu czołowych dyrektorów firmy. 61% głosów oddanych na jej dorocznym posiedzeniu było przeciwnych pakietowi wynagrodzeń kadry zarządzającej. Pomimo buntu akcjonariuszy, dyrektorzy nadal mają otrzymać wypłaty, ponieważ głosowanie miało jedynie charakter doradczy.

W celu rozbudowy kopalni rudy żelaza Rio Tinto wysadził liczące 46 000 lat jaskinie skalne w wąwozie Juukan, wywołując protesty i doprowadzając do kilku rezygnacji. We wrześniu dyrektor generalny Jean-Sébastien Jacques Jacques i inni dyrektorzy wyższego szczebla, w tym szefowie pionów rudy żelaza i relacji korporacyjnych, powiedzieli, że opuszczą firmę. Na początku tego roku prezes Simon Thompson i dyrektor niewykonawczy Michael L’Estrange również powiedzieli, że odejdą z firmy.

Ostatecznie odpowiadam za błędy, które doprowadziły do ​​tego tragicznego wydarzenia.

– powiedział Thompson w oświadczeniu.

Odpowiadając na wynik głosowania, firma stwierdziła, że to “pierwszy strajk”. Jeśli propozycja wynagrodzenia dyrektorów spółki zostanie odrzucona przez akcjonariuszy przez dwa kolejne lata, zarząd może stanąć w obliczu głosowania za usunięciem pionu zarządzającego.

Zarząd przyznaje, że wyniki wynagrodzeń kierownictwa w związku z tragicznymi wydarzeniami w Wąwozie Juukan są kwestiami drażliwymi i spornymi.

– stwierdziło Rio Tinto w oświadczeniu.

WHO zatwierdziła chińską szczepionkę Sinopharm! “Bezpieczna i skuteczna”

Co było w Wąwozie Juukan?

Jaskinie w wąwozie Juukan – uważane za jedno z najważniejszych stanowisk badań archeologicznych w Australii – wykazały dowody stałego zamieszkiwania przez ludzi sprzed 46 000 lat. Artefakty znalezione w jaskiniach obejmują 28 000-letnie narzędzie z kości zwierzęcej i 4 000-letni pas wykonany z plecionych ludzkich włosów. Testy DNA bezpośrednio połączyły go z ludem Puutu Kunti Kurrama i Pinikura – tradycyjnymi właścicielami ziemi.

W jaskiniach znajdowało się około ośmiu milionów ton wysokiej jakości rudy żelaza o szacunkowej wartości 104 milionów dolarów. W grudniu parlamentarne dochodzenie nakazało Rio Tinto odbudowę wysadzonego systemu jaskiń i potępiło ich zniszczenie jako „niewybaczalne”.

W swoim raporcie – zatytułowanym “Nigdy więcej” – dochodzenie wykazało, że Rio Tinto „znało wartość tego, co niszczą, ale i tak to wysadziło”. Wydano siedem zaleceń, w tym moratorium na wszelkie wydobycie w okolicy oraz zmiany w przepisach dotyczących ochrony dziedzictwa.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close