NaukaPolskaŚwiatZdrowie i medycyna

WHO zatwierdziła chińską szczepionkę Sinopharm! “Bezpieczna i skuteczna”

WHO zatwierdza chińską szczepionkę

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zatwierdziła w trybie pilnym szczepionkę na Covid, wyprodukowaną przez chińską państwową firmę Sinopharm. Jest to pierwsza szczepionka opracowana przez kraj niezachodni, która uzyskała poparcie WHO. Szczepionkę podano już milionom ludzi w Chinach i innych krajach.

WHO wcześniej zatwierdziła tylko szczepionki produkowane przez firmy Pfizer, AstraZeneca, Johnson & Johnson i Moderna. Jednak poszczególni ministrowie zdrowia w różnych krajach – szczególnie biedniejszych w Afryce, Ameryce Łacińskiej i Azji – zaaprobowali chińskie szczepionki do stosowania w nagłych wypadkach. Przy niewielkiej ilości danych opublikowanych na arenie międzynarodowej na wczesnym etapie skuteczność różnych chińskich szczepionek była dość niepewna.

Jednak WHO w piątek oświadczyła, że ​​potwierdziła „bezpieczeństwo, skuteczność i jakość” szczepionki Sinopharm. Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że zielone światło dla chińskiego specyfiku może „potencjalnie przyspieszyć dostęp do szczepionki Covid-19 dla krajów, które chcą chronić pracowników służby zdrowia i zagrożone populacje”.

W najbliższych dniach spodziewana jest decyzja w sprawie kolejnej chińskiej szczepionki opracowanej przez Sinovac, podczas gdy rosyjska szczepionka Sputnik jest w trakcie oceny.

Kamerzysta posiedzi w lochu trochę dłużej. Sąd przedłużył mu areszt

Skuteczność: 79%

Zielone światło od globalnego organu ds. zdrowia jest wytyczną dla krajowych organów regulacyjnych, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna. Zaleca się podanie szczepionki w dwóch dawkach osobom w wieku 18 lat i starszym. Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że da to krajom „pewność, że przyspieszą ich własne zatwierdzenie regulacyjne”.

Oznacza to również, że szczepionka może zostać wykorzystana w globalnym programie Covax, który powstał w zeszłym roku w celu zapewnienia sprawiedliwego dostępu do szczepionek bogatym i biednym narodom. Oczekuje się, że decyzja o umieszczeniu chińskiej szczepionki w wykazie do stosowania w nagłych wypadkach będzie istotnym impulsem dla programu, który boryka się z problemami z zaopatrzeniem. Według doniesień szczepionka Sinopharm była już szeroko stosowana przed zatwierdzeniem przez WHO. Szacuje się, że podano 65 milionów dawek. Oprócz Chin, do krajów, które już stosują szczepionkę, należą Zjednoczone Emiraty Arabskie, Pakistan i Węgry.

Decyzja o zatwierdzeniu szczepionki do użycia została podjęta przez techniczną grupę doradczą WHO, która dokonała przeglądu najnowszych danych klinicznych i praktyk produkcyjnych. Stwierdzono, że skuteczność szczepionki w objawowych i hospitalizowanych przypadkach Covid-19 oszacowano na 79%.

WHO zauważyła, że ​​niewielu dorosłych w wieku powyżej 60 lat zostało włączonych do badań klinicznych, więc nie można było oszacować skuteczności w tej grupie wiekowej. Stwierdzono jednak, że nie ma powodu, by sądzić, że szczepionka będzie działać inaczej u starszych biorców.

Jedną z głównych zalet chińskich szczepionek jest to, że można je przechowywać w standardowej lodówce w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza, podobnie jak szczepionka AstraZeneca. WHO stwierdziła, że ​​te „wymagania dotyczące łatwego przechowywania” sprawiły, że szczepionka Sinopharm była „wysoce odpowiednia dla środowisk o niskich zasobach”.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close