Bez kategorii

Kontrole L4. ZUS wstrzymuje świadczenia za lewe zwolnienia!

W ubiegłym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych skontrolował ponad pół miliona zwolnień lekarskich.

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawił wyniki zeszłorocznych kontroli zwolnień lekarskich. Za lewe zwolnienia wstrzymano lub obniżono świadczenia na kwotę niemal 208 milionów złotych.

19,7 tysięcy przypadków dotyczyło niewłaściwego korzystania ze zwolnień, czyli podejmowania czynności, które opóźniały powrót do zdrowia. Skutkiem kontroli był zwrot do ZUS świadczeń na niemal 29 milionów złotych. Sprawdzono również zasadność zwolnień. W efekcie kontroli ponad 20 tysięcy L4 trzeba było skrócić, ponieważ pracownicy byli już zdrowi i mogli pracować. Z tego tytułu na konta ZUSu wpłynęło 8,5 miliona złotych.

Kontrola wykazała również nieprawidłowości względem pobieranego świadczenia po ustaniu zatrudnienia. Zasiłek musi zostać w takim przypadku zmniejszony do ustawowego limitu. W zeszłym roku ZUS zmniejszył z tego tytułu zasiłki ponad 163 tysiącom osób, na kwotę ponad 170 milionów złotych.

W rozmowie z TVN24, rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski przytoczył najciekawsze przypadku nieprawidłowości w wystawianiu L4. Jeden z będących na zwolnieniu chorobowym pracowników postanowił pobiec w maratonie. Inny z kolei, będąc kierowcą ciężarówki, przewoził towary konkurencyjnej firmie.

Ubezpieczony w trakcie zwolnienia został zastany w zakładzie kosmetycznym w stroju roboczym w czasie wykonywania zabiegu kosmetycznego klientce. Ale i w takiej sytuacji ubezpieczeni próbują przekonać kontrolerów, że nie wykonują pracy.

Źródło: Money

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close