BankowośćGospodarkaPaństwoPolitykaPolskaRynek pracyZwiązki zawodowe

Emilewicz: Koronawirus na razie nie zagraża programom socjalnym

Dzisiaj na pewno nie mówimy o zawieszaniu programów społecznych – zapewnia minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Programy, które przygotowaliśmy, dziś nie wymagają żadnych korekt – mówiła we wtorek wieczorem w TVN24 Emilewicz.

W ten sposób komentowała epidemię koronawirusa i jej skutki dla gospodarki oraz zapowiedziany przez rząd pakiet pomocowy.

W ubiegłym tygodniu na wsparcie gospodarki premier zapowiedział 212 miliardów złotych. Te pieniądze mają zabezpieczyć pracowników, wspomóc finansowo firmy, dofinansować ochronę zdrowia, wzmocnić system finansowy i zapewnić inwestycje publiczne.

Rząd będzie musiał znaleźć niecałe 70 miliardów złotych. Na pozostałe 142 miliardów złotych złoży się NBP i działania między innymi sektora bankowego (dotyczy to na przykład wakacji kredytowych).

Co to oznacza dla naszego budżetu? Jadwiga Emilewicz mówi, że ewentualna nowelizacja budżetu na 2020 rok, byłaby możliwa w maju lub w czerwcu, przy założeniu rozluźnienia reguły wydatkowej.

W poniedziałek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys przedstawił swoje szacunki, jeśli chodzi o tegoroczny deficyt sektora finansów publicznych.

Rząd ma dużą przestrzeń, by w tym roku zwiększyć wydatki budżetowe i powiększyć deficyt nawet do 6 procent PKB. A może i więcej, by te pieniądze trafiły na ochronę rynku pracy i do sektora przedsiębiorstw – mówił Borys

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close