Bez kategoriiPaństwoPolitykaŚwiatZdrowie i medycyna

USA wstrzyma składki dla WHO, bo… Trump im nie ufa

Trump ogłosił, że administracja USA wstrzyma składki dla WHO.

Zawieszenie składek dla WHO ma trwać od co najmniej 60 do 90 dni. Trump argumentował tę decyzję brakiem zaufania do Światej Organizacji Zdrowia. Jego zdaniem WHO źle zareagowało na epidemię koronawirusa. Prezydent USA zarzucił organizacji tuszowanie zagrożenia i szerzenie dezinformacji.

Wraz z wybuchem pandemii Covid-19 mamy głębokie obawy, czy hojność Ameryki zostanie dobrze wykorzystana. W rzeczywistości WHO nie udało się odpowiednio uzyskać, zweryfikować i udostępnić informacji przejrzyście i na czas. Świat otrzymał wiele fałszywych informacji na temat przenoszenia i umieralności z powodu koronawirusa.

Trump już kilka dni temu groził WHO zawieszeniem finansowania i podkreślał, że organizacja jest “chinocentryczna”. Jego zdaniem, to właśnie zaufanie WHO do władz Chin spowodowało, że sytuacja jest tak dramatyczna, a wirus rozprzestrzenił się po całym świecie.

Liczne błędy WHO przyczyniły się do tak wielu przypadków śmierci. Jeśli nie możemy im ufać, nasz kraj będzie zmuszony znaleźć inne sposoby współpracy międzynarodowej, aby osiągnąć cele w zakresie zdrowia publicznego.

Przypomnijmy, że tegoroczna składka USA dla WHO wynosi ponad 116 milionów dolarów. Decyzja Trumpa jest szeroko krytykowana na całym świecie. António Guterres, sekretarz generalny ONZ podkreślił, że pandemia koronawirusa to nie jest odpowiedni czas na zmniejszanie środków dla WHO czy innych organizacji humanitarnych, które walczą z wirusem.

Teraz jest czas na jedność, aby solidarnie współpracować, aby powstrzymać tego wirusa i jego wstrząsające konsekwencje.

Eksperci podkreślają, że Donald Trump kłamie, a WHO informowała o ryzyku związanym z epidemią wirusa już na początku stycznia. Co więcej, USA również zostały przez nich o tym poinformowane. 23 stycznia WHO opublikowała specjalny raport, który wskazywał, że zaraźliwość koronawirusa jest większa niż w przypadku zwykłej grypy.

Ich zdaniem ograniczenie wsparcia finansowego dla WHO spowoduje znacznie więcej zgonów zarówno w USA, jak i między innymi Afryce Subsaharyjskiej. Jeremy Konyndyk z think tanku Center for Global Development zauważa, że Trump próbuje obwiniać innych za swoją bezczynność w walce z wirusem.

Aby zrzucić winę na WHO, trzeba uwierzyć, że w jakiś sposób te 9 dni między 14 a 23 stycznia były kluczowe dla braku gotowości USA. To szaleństwo. Administracja spędziła cały luty, nie robiąc nic, aby przygotować kraj.

Źródło: RMF24

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close