GastronomiaGospodarkaHandelPaństwoPolitykaRolnictwoŚwiat

Wojna w Ukrainie powoduje gigantyczny wzrost światowych cen żywności

Czeka nas gigantyczny wzrost światowych cen żywności

Według ONZ , wojna w Ukrainie spowodowała w zeszłym miesiącu gigantyczny wzrost światowych cen żywności, które osiągnęły kolejny rekordowy poziom. Wojna odcięła dostawy od największego na świecie eksportera oleju słonecznikowego, co oznacza, że koszty alternatywnych produktów również wzrosły. Ukraina jest również głównym producentem zbóż, takich jak kukurydza i pszenica, których ceny także gwałtownie wzrosły.

ONZ stwierdziła, że “wojna w regionie Morza Czarnego rozprzestrzeniła wstrząsy na rynki podstawowych zbóż i olejów roślinnych”. Indeks cen żywności ONZ śledzi światowe towary żywnościowe, które są najczęściej przedmiotem handlu, mierząc średnie ceny zbóż, oleju roślinnego, nabiału, mięsa i cukru. Według indeksu ceny żywności są najwyższe od czasu, gdy 60 lat temu rozpoczęto ich rejestrowanie. W marcu wzrosły one o prawie 13%, po rekordowym wzroście w lutym.

Ceny olejów roślinnych wzrosły o 23%, a ceny zbóż o 17%. Ceny cukru wzrosły o 7%, mięsa o 5%, a nabiału, który w mniejszym stopniu ucierpiał w wyniku wojny, wzrosły tylko o 3%. Według indeksu, ceny artykułów spożywczych były już na 10-letnich szczytach jeszcze przed wojną w Ukrainie. Wynikało to z problemów ze zbiorami na świecie. Podsyciło to kryzys kosztów utrzymania, który niepokoi polityków i wywołał ostrzeżenia przed niepokojami społecznymi na całym świecie.

Czytaj też: FAO: Światowe ceny żywności osiągają najwyższy poziom od 10 lat

Ceny nawozów osiągają rekordowy poziom

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa ostrzegła w zeszłym miesiącu, że wojna w Ukrainie może spowodować wzrost światowych cen żywności nawet o 20%, co zwiększa ryzyko niedożywienia na świecie. Organizacja obniżyła prognozę światowych zbiorów pszenicy na rok 2022 z 790 milionów ton do 784 milionów, z powodu obaw, że co najmniej 20% ukraińskich zbiorów ozimin nie zostanie zebranych z powodu “bezpośrednich zniszczeń”. Stwierdziła jednak, że światowe zapasy zbóż mogą zakończyć rok na poziomie o 2,4% wyższym niż na początku roku z powodu zapasów zgromadzonych w Rosji i na Ukrainie, ponieważ eksport obu krajów będzie się zmniejszał.

Rosja i Ukraina są jednymi z największych producentów rolnych i żywności na świecie. Rosja produkuje również ogromne ilości składników odżywczych, takich jak potaż i fosforan – kluczowe składniki nawozów, które umożliwiają wzrost roślin i upraw. Około jedna czwarta kluczowych składników odżywczych wykorzystywanych w europejskiej produkcji żywności pochodzi z Rosji. Ceny nawozów były wysokie jeszcze przed wojną, z powodu gwałtownie rosnących hurtowych cen gazu, ale teraz poszybowały w górę.

Połowa ludności na świecie otrzymuje żywność dzięki nawozom, a jeśli zostaną one usunięte z pól w przypadku niektórych upraw, wydajność spadnie o 50%. Nie chodzi o to, czy czeka nas globalny kryzys żywnościowy, bo to jest pewne. Chodzi o to, jak duży będzie ten kryzys.

– powiedział Svein Tore Holsether, szef firmy nawozowej Yara International, która działa w ponad 60 krajach.

Czytaj też: Wojna na Ukrainie: Ceny żywności wystrzelą. Kraje Bliskiego Wschodu najbardziej narażone

Źródło: BBC

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close