GastronomiaPaństwoPolskaZdrowie i medycyna

Restauratorzy chcą odszkodowań od rządu. “Każdy stracił po kilkadziesiąt tysięcy”

Rząd nas zamknął i rząd powinien wypłacić nam odszkodowania – mówi szczeciński restaurator. Przedstawiciele branży wskazują, że przez czas kwarantanny tracili po kilkadziesiąt tysięcy złotych, a pomoc od państwa jest niewystarczająca.

To nie jest tak, że można zamknąć branże, a potem powiedzieć, że oferuje się im pomoc, a tak naprawdę wpycha się je w jeszcze większe kłopoty” – mówi serwisowi wSzczecinie.pl Zbigniew Radecki, właściciel restauracji “Radecki”.

Uważa, że rząd powinien wypłacić odszkodowania przedsiębiorcom, którzy ponieśli straty podczas kwarantanny.

Jakich kwot mogą się domagać właściciele lokali? – Możemy powiedzieć, że dla każdej restauracji ten czas, który za nami, to strata kilkudziesięciu tysięcy złotych – mówiła serwisowi Iwona Niemczewska, właścicielka szczecińskiej restauracji “Z drugiej strony lustra”.

Z wiadomości serwisu wSzczecinie.pl wynika, że w sprawie odszkodowań mogłaby negocjować powstająca właśnie Krajowa Izba Gastronomii Polskiej. – Będziemy zbierać informacje ze strony gastronomików, usiądziemy, przeliczymy i będziemy podejmować decyzje – dodaje Niemczewska.

Jednocześnie restauratorzy ze Szczecina podkreślają, że pomoc państwa jest niewystarczająca.  Proponuje się nam odroczenia, czyli zawieszenie płatności, ale one się skumulują. Do tego są pożyczki, które mogą zostać odroczone, ale dla mnie z punktu widzenia biznesowego są one w stu procentach zwrotne. Nie ma żadnych pewników, jeżeli chodzi o pomoc – dodał Zbigniew Radecki.

Restauracje, bary, kawiarnie i puby będą ponownie czynne od 18 maja. Będą obowiązywać jednak ograniczenia – na cztery metry kwadratowe powierzchni ma przypadać tylko jeden klient lokalu.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close