GastronomiaGospodarkaHandelPaństwoPolitykaPolskaPrawo

Przez podatek cukrowy ceny napojów gazowanych wzrosły o 32%!

Podatek cukrowy spowodował wzrost cen

Wraz z nowym rokiem wszedł w życie podatek cukrowy na napoje słodzone. Jak wynika z najnowszych danych CMR, po wejściu w życie tak zwanego podatku cukrowego, ceny napojów gazowanych wzrosły średnio o 32%. Przez opłatę cukrową o 23% spadła natomiast sprzedaż napojów. O około 29% wzrosły także ceny wód smakowych, przy jednoczesnym 24% spadku sprzedaży. Dynamiki zmian w sprzedaży herbat mrożonych przyjmują mniejszą skalę, przy 10% spadku wolumenu średnia cena za litr rośnie o 16%.

Ciekawie zachowuje się sprzedaż napojów energetycznych, które jako napój słodzony również objęte są opłatą cukrową, odnotowały wzrost średniej ceny za litr o ok. 11%, ale bez negatywnego wpływu na wolumeny sprzedaży.

– wskazał Tomasz Rydzewski z CMR.

Według CMR, podatek cukrowy wymusił zmiany w strategiach produktowych części producentów. Próbowali podjąć działania obniżające wielkość płaconego podatku, a tym samym próbę redukcji wzrostów cen rynkowych z nadzieją na pobudzenie popytu. Jednym z takich działań jest zmiana receptury napojów, która zmniejsza poziom lub całkowicie eliminuje cukier ze składu.

Innym przykładem jest wzbogacanie napojów o soki owocowe (min. 20 proc. zawartości), co eliminuje konieczność ponoszenia części stałej opłaty tj. 50 gr za litr. Jeszcze inny sposób, po jaki sięgnęli producenci, to wprowadzanie mniejszych opakowań popularnych, flagowych produktów, redukując cenę jednostkową za butelkę i obniżając psychologiczną barierę cen.

– wymienił Rydzewski.

Coca-Cola jako… odrdzewiacz? Polacy kombinują jak obejść podatek cukrowy

Podatek cukrowy przerzucony na klientów

Jak dodało CMR, rosnące ceny na półkach sklepowych pokazują, że producenci napojów słodzonych przerzucili nowe obciążenie podatkowe na konsumentów, co raczej nie jest zaskoczeniem. W połowie grudnia ekonomiści z Credit Agricole wyliczyli, że gdyby podatek cukrowy w całości został przerzucony na konsumentów, ceny niektórych słodkich napojów gazowanych poszłyby w górę nawet o 35-45%. Zaznaczali jednak, że część obciążenia będą musieli wziąć na siebie producenci lub poddostawcy.

Podatek cukrowy może wynieść maksymalnie 1,20 zł w przeliczeniu na 1 litr napoju. Składa się z dwóch części – stałej i zmiennej. Stała wynosi 50 gr za każdy litr napoju z dodatkiem cukru lub słodzików oraz dodatkowo 10 gr za każdy litr napoju z dodatkiem tauryny lub kofeiny. Z kolei zmienną w wysokości 5 gr za litr producent zapłaci za każdy gram cukru powyżej limitu 5 gram w każdych 100 ml.

Jak wynika z informacji Ministerstwa Finansów, według stanu na 10 maja br., wpływy z tytułu opłaty od środków spożywczych wyniosły w marcu 135 549 621,15 zł. W przypadku utrzymania się wpłat na obecnym poziomie, podatek cukrowy może w całym 2021 przynieść łączne wpływy w wysokości 1,168 mld zł.

Źródło: Wirtualne Media

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close