GastronomiaGospodarkaHandelPaństwoPolitykaPolskaPrawoZdrowie i medycyna

Nowe obostrzenia! Premier Morawiecki podał kiedy pełen lockdown i zamknięcie kraju!

Rekord zakażeń

Dziś padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia informuje o 24 692 nowych przypadkach COVID-19 i śmierci 373 osób. Tym samym całkowita liczba wykrytych w Polsce zakażeń koronawirusem przekroczyła 439 536, a liczba ofiar śmiertelnych sięgnęła 6 475.

Największe liczby zakażeń koronawirusem pochodzą z województw wielkopolskiego (3952), mazowieckiego (2797), dolnośląskiego (2324), małopolskiego (2245), śląskiego (2165), łódzkiego (1766), lubelskiego (1543), kujawsko-pomorskiego (1429), pomorskiego (1352). Duże zakażonych pochodzi również z województw podkarpackiego (1280), świętokrzyskiego (767), zachodniopomorskiego (747), opolskiego (644), podlaskiego (625), warmińsko-mazurskiego (622), lubuskiego (434).

Nowe obostrzenia

W związku z gwałtownym skokiem zachorowań, premier Mateusz Morawiecki ogłosił również nowe obostrzenia, które wejdą w życie w sobotę 7 listopada.

Liczba zakażeń w Europie przekroczyła 10 mln przypadków. Druga fala pandemii uderzyła w Europę i Polskę z niebywałą siłą. Dzisiaj zdaje się, że właśnie listopad będzie tym najtrudniejszym miesiącem w czasie pandemii. Przed nami arcytrudny czas.

Nowe zasady bezpieczeństwa podzielone są na 3 segmenty – “edukacja, kultura i sport”, “życie społeczne” oraz “gospodarka”. Wszystkie zmiany zaczną obowiązywać od soboty, a w przypadku szkół od poniedziałku i potrwają przynajmniej do 29 listopada.

EDUKACJA, KULTURA, SPORT:

 • Klasy 1-3 w szkołach podstawowych – nauka zdalna od 9 listopada do 29 listopada,
 • Przedłużenie nauki zdalnej w klasach 4-8 szkół podstawowych i ponadpodstawowych do 29 listopada,
 • Szkoły wyższe i ponadpodstawowe w trybie zdalnym,
 • Wydarzenia sportowe bez udziału publiczności,
 • Zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni.

ŻYCIE SPOŁECZNE

 • Zamknięte placówki kultury – Teatry, kina, muzea, galerie sztuki, domy kultury, ogniska muzyczne etc. do 29 listopada,
 • Kościoły – 1 os / 15 m2 do 29 listopada,
 • W godzinach 8:00-16:00 od poniedziałku do piątku przemieszczanie się osób do 16 r.ż. pod opieką dorosłego,
 • Ograniczenie zgromadzeń publicznych do max. 5 osób,
 • Zakaz organizowania spotkań i imprez,
 • Zalecenie ograniczenia przemieszczania się osób 70+ (z wyjątkiem obowiązków zawodowych i zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego oraz sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych).

GOSPODARKA

 • Zamknięcie sklepów w galeriach handlowych (otwarte pozostają sklepy: z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt, prasą oraz usługi),
 • Pozostały handel: w sklepach do 100 m2 – 1 os / lO m2, a sklepach powyżej 100 m2 – 1 os / 15 m2 do 29 listopada,
 • Hotele dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej, do 29 listopada Zawieszenie działalności sanatoriów,
 • Zakaz działalności stacjonarnej lokali gastronomicznych (jedynie na wynos i dowóz),
 • W transporcie publicznym zajętych 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich.

Będzie pomoc dla przedsiębiorców

Premier zapowiedział również, że rząd będzie starał się wypracować wsparcie dla tych przedsiębiorców, którzy nie mają już środków z wiosennej pomocy. Mowa tu 22 zagrożonych branżach – gastronomia, turystyka, hotelarstwo, siłownie i cały sektor fitness.

Będziemy starali się zaprezentować nowe propozycje dla zagrożonych branż, jak również kontynuację dotychczasowych takich jak postojowe, ZUS, pokrywanie części kosztów. Chcemy pomóc przedsiębiorcom, żeby ratować jak największą liczbę miejsc pracy.

Ponadto premier Morawiecki zapowiedział, że każdy nauczyciel będzie miał możliwość zrefinansowania 500 zł kosztów sprzętu elektronicznego niezbędnego do nauki zdalnej.

Wiemy kiedy lockdown!

Premier Morawiecki zaapelował również do protestujących, aby nie wychodzili z domów i wyrażali swoje niezadowolenie w internecie. Szef rządu zwrócił uwagę, że obecnie protesty na ulicach mogą spowodować ogromny wzrost zakażeń i w konsekwencji całkowite zamknięcie kraju.

Przypomnijmy, że Trybunał Konstytucyjny uznał, że usunięcie ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu jest niezgodna z Konstytucją. Zbadania przepisów domagali się posłowie PiS oraz Konfederacji. Decyzja TK w sprawie aborcji ze względu na wadę płodu wywołała wiele emocji i rozpoczęła ogromną falę protestów w całej Polsce.

Bardzo proszę tych, którzy dalej chcą protestować – protestujcie dalej, ale w internecie, a nie w przestrzeni publicznej. Żeby za 2 tygodnie zaświeciło się światło w tunelu, musimy przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Premier Morawiecki poinformował również o ewentualnych planach tak zwanej NARODOWEJ KWARANTANNY. Zwrócił uwagę, że dzisiejsze obostrzenia to ostatni etap przed takim rozwiązaniem. Jeśli sytuacja epidemiczna się nie poprawi, czeka nas całkowity lockdown kraju.

Jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców na 7 dni w skali kraju to włączamy ten ostry hamulec bezpieczeństwa. Jeśli będzie w granicy 70-75 to wdrożymy zasady narodowej kwarantanny, czyli również ograniczenia w przemieszczaniu.

Jeżeli jednak liczba przypadków będzie mniejsza, powyżej 25 ale poniżej 50 na 100 tys. na 7 dni w skali kraju to rząd planuje możliwość powrotu do zasad stref czerwonych. Jeśli większa niż 10, a mniejsza niż 25 to powrotu do stref żółtych.

Źródło: KPRM

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close