EnergetykaPaństwoPolskaŚwiatTechnologie

Duński startup zapowiada pływające mini elektrownie atomowe

Pływające mini elektrownie atomowe

Duński startup Seaborg Technologies zapowiedział, że wyposaży statki w mini elektrownie atomowe. Energia z pływających „mini-atomówek” ma zasilić rozwijające się kraje jeszcze w 2025 roku. Firma przekonuje, że ​​nowa technologia może zastąpić paliwa kopalne.

Statki są wyposażone w jeden lub więcej małych reaktorów jądrowych, które mogą wytwarzać energię elektryczną i przesyłać ją na kontynent. Pierwszy tego typu statek zaczął dostarczać ciepło i energię elektryczną do rosyjskiego portu Pevek na Morzu Wschodniosyberyjskim już w grudniu 2019 roku.

Morskie mini elektrownie atomowe zostały zaprojektowane dla krajów, które nie posiadają infrastruktury sieci energetycznej, aby opracować projekty energii odnawialnej na skalę użytkową. Troels Schönfeldt, dyrektor generalny Seaborg, powiedział, że budowa 100-megawatowego kompaktowego reaktora zajmie dwa lata i będzie wytwarzać energię elektryczną, która byłaby tańsza niż energia węglowa.

Duński startup zebrał około 20 milionów euro (18,3 miliona funtów) od prywatnych inwestorów, w tym duńskiego miliardera detalicznego Andersa Holcha Povlsena. Firma otrzymała również w tym tygodniu pierwsze z niezbędnych zezwoleń regulacyjnych w czterofazowym procesie z American Bureau of Shipping.

Energia jądrowa jest skuteczną alternatywą dla paliw kopalnych. Niestety większość krajów rozwijających się nie jest w stanie zająć się energią jądrową, ponieważ wymaga ona starannie zarządzanego reżimu regulacyjnego, aby zapobiec awariom jądrowym.

Strajk Przedsiębiorców szuka PRowców. Wynagrodzenie? Reklama na FB

Mini elektrownie atomowe są bezpieczne?

Seaborg ma nadzieję, że do końca 2022 r. rozpocznie przyjmowanie zamówień na pływające mini elektrownie atomowe. Pierwsze barki atomowe zostaną zbudowane w stoczniach Korei Południowej i holowane do wybrzeży, gdzie będą mogły być zakotwiczone do 24 lat.

Skala wzrostu zapotrzebowania na energię w krajach rozwijających się jest zadziwiająca. Jeśli nie możemy znaleźć rozwiązania energetycznego dla tych krajów, zwrócą się one ku paliwom kopalnym i na pewno nie osiągniemy naszych celów klimatycznych.

– powiedział Schönfeldt.

Międzynarodowa Agencja Energii stwierdziła, że ​​rosnący popyt na energię elektryczną – ze względu na rosnącą globalną populację i rosnący poziom zamożności – jest na dobrej drodze, aby wyprzedzić wzrost energii odnawialnej i zwiększyć zależność od paliw kopalnych.

Chociaż energia jądrowa była wykorzystywana na pokładach statków morskich od dziesięcioleci do zasilania okrętów podwodnych i tankowców „lodołamaczy”, projekt Seaborga byłby jednym z pierwszych przykładów komercyjnie dostępnej barki atomowej używanej do dostarczania energii elektrycznej na kontynent.

Schönfeldt powiedział, że zaawansowane mini elektrownie atomowe zostały zaprojektowany tak, aby były tak bezpieczny, jak to tylko możliwe. W przypadku najgorszego scenariusza, system zabezpieczający powoduje, że materiał radioaktywny tworzy stałą skałę na zewnątrz rdzenia reaktora. Dzięki temu ten nie może rozproszyć się w powietrzu lub morzu jako katastrofalny gaz lub ciecz.

Źródło: The Guardian

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close