InwestycjePaństwoPrawoŚwiatTechnologieTransport

Boeing staje przed problemem pozwów inwestorów w związku z awariami

Boeing nadal z problemami

Zarząd giganta lotniczego Boeing musi zmierzyć się z pozwem ze strony akcjonariuszy, w związku z dwoma śmiertelnymi katastrofami z udziałem samolotu 737 Max. Decyzję w tej sprawie wydał amerykański sędzia Morgan Zurn, który powiedział, że pierwsza katastrofa była „czerwoną flagą” dotyczącą kluczowego systemu bezpieczeństwa w samolocie, „który zarząd powinien był wziąć pod uwagę, ale zamiast tego to zignorował”. Dodał, że prawdziwymi ofiarami byli ci, którzy zginęli i ich rodziny, ale inwestorzy również „stracili miliardy dolarów”.

Chociaż może się to wydawać bezduszne w obliczu strat rodzin, prawo korporacyjne rozpoznaje inną grupę ofiar: Boeinga jako przedsiębiorstwo i jego akcjonariuszy. Akcjonariusze przybyli do tego sądu, twierdząc, że dyrektorzy i funkcjonariusze Boeing zawiedli w nadzorowaniu krytycznego dla misji bezpieczeństwa samolotu w celu ochrony wartości przedsiębiorstwa i akcjonariuszy.

– stwierdził w swoim orzeczeniu sędzia z Delaware.

Wypadki w Indonezji i Etiopii w 2018 i 2019 roku spowodowały śmierć wszystkich 346 osób na pokładzie, co doprowadziło do uziemienia 737 Max na całym świecie. Późniejsze śledztwa wykazały usterkę w zautomatyzowanym systemie kontroli lotu, znanym jako MCAS.

Raport Izby Reprezentantów: Boeing jest winny dwóch katastrof lotniczych 737 MAX!

Boeing rozczarowany decyzją sądu

W styczniu Boeing zapłacił 2,5 miliarda dolarów w celu uregulowania zarzutów karnych, ukrywając informacje o zmianach w MCAS przed urzędnikami ds. bezpieczeństwa, przyczyniając się do wypadków. Jednak firma nadal boryka się z pozwami cywilnymi ze strony rodzin, a także z najnowszymi działaniami akcjonariuszy.

We wtorek wicekanclerz Zurn oddalił niektóre roszczenia inwestorów, w tym jedno dotyczące decyzji przyznania byłemu prezesowi Dennisowi Muilenburgowi pakietu emerytalnego o wartości 60 milionów dolarów po tym, jak został zwolniony. Sędzia powiedział jednak, że może nastąpić kolejny zarzut dotyczący nadzoru członków zarządu. Akcje producenta samolotów spadły po wypadkach i nie zostały jeszcze w pełni odzyskane.

Rzecznik firmy Boeing powiedział:

Jesteśmy rozczarowani decyzją sądu, aby zezwolić na przejście sprawy powodów poza ten wstępny etap sporu. Będziemy dokładnie przeanalizowywać opinię w nadchodzących dniach, rozważając kolejne kroki..

Boeing Max został dopuszczony do lotu w USA w listopadzie 2020 roku, a w Europie i Kanadzie w styczniu tego roku. Samolot nadal pozostaje uziemiony w Chinach. Awarie kosztowały już Boeinga około 20 miliardów dolarów grzywien, anulowanych zamówień i innych kosztów.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close