GastronomiaGospodarkaHandelPaństwoPolska

Restauracje i hotele na skraju upadku? 8 na 10 ma problemy finansowe.

Badanie Barometr EFL wykazało, że 80% restauracji i hoteli ma coraz większe problemy finansowe

Jak pokazują wyniki badania, subindeks branżowy dla sektora hoteli, restauracji i firm cateringowych (HoReCa) na II kwartał 2020 wyniósł 28,6 pkt. To aż o 24,9 pkt mniej niż kwartał wcześniej. W Barometrze przyjmuje się, że indeks pomiędzy 50 a 100 pkt. oznacza sprzyjające warunki, natomiast wynik niższy oznacza, że warunki te są niekorzystne. Oznacza to, że badany sektor jest w poważnych tarapatach.

Ponad 81% hoteli, restauracji i firm cateringowych ma problemy finansowe i prognozuje spadek zamówień od kwietnia do czerwca. Zaledwie 3% liczy na wzrost sprzedaży. Takie wyniki negatywnie wpłyną na płynność finansową, której pogorszenia spodziewa się 82,5% przedsiębiorców. Zdaniem prezesa EFL Radosława Woźniaka, HoReCa to sektor, dla którego skutki kryzysu związanego z pandemią koronawirusa mogą okazać się najbardziej dotkliwe.

Zdecydowana większość restauracji, kawiarni, barów, hoteli czy pensjonatów nie może normalnie funkcjonować już niemal dwa miesiące. I choć powolne odmrażanie gospodarki 4 maja objęło właśnie część tych podmiotów, to jednak tylko w ograniczonym zakresie.

Woźniak zwraca uwagę, że płynność finansowa przedsiębiorstw z tych branż zależy w zdecydowanej większości od codziennych odwiedzin gości. Tych oczywiście teraz brakuje, a jeśli właściciel lokali nie wypracował przed wybuchem epidemii odpowiednio wysokich zapasów finansowych lub ma zaległości w fakturach, grozi mu upadek. Jak wynika z badania, takich przedsiębiorstw jest bardzo wiele i aż 8 na 10 prognozuje gorszą płynność finansową w najbliższym czasie.

A gdy tej zdolności do regulowania zobowiązań nie będzie, przedsiębiorcy bardzo często nie pozostaje nic innego, jak zwolnienie pracowników i zamknięcie biznesu.

Nie tylko sprzedaż jest zagrożona. Aż 44% przedsiębiorstw planuje mniej inwestować niż kwartał wcześniej, a tylko 12% – więcej. Przedsiębiorcy ze wszystkich sektorów wstrzymali planowane inwestycje już w marcu. Wyniki za II kwartał pokażą więc prawdziwą skalę spowolnienia gospodarczego w wyniku pandemii koronawirusa.

Barometr EFL prezentuje wskaźniki informujące o skłonności firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw do wzrostu, a jego wyniki są publikowane co kwartał. Najnowsze badanie przeprowadzono od 17 marca do 1 kwietnia 2020 roku przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego, w grupie 600 mikro, małych i średnich firm z całej Polski.

Źródło: WirtualneMedia

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close