GastronomiaGospodarkaHandelKultura i sztukaPaństwoPolskaPrawoSportTransportTurystykaZdrowie i medycyna

Koniec z obowiązkowymi maseczkami. Sprawdź jakie jeszcze zmiany wchodzą dziś w życie

Dziś wchodzi w życie kolejny etap odmrażania gospodarki i luzowania obostrzeń

Trzy dni temu premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejny już etap odmrażania gospodarki. Część nowych zasad wchodzi w życie już od 30 maja. Do najważniejszych zmian należy chyba przede wszystkim zniesienie obowiązku zakrywania ust i nosa. Maseczki będzie można zdjąć, pod warunkiem zachowania 2 metrów odległości od innych osób.

Warto jednak pamiętać, że maseczek nie trzeba nosić jedynie na “wolnym powietrzu”, czyli na przykład w parkach czy na ulicy. Obowiązek zakrywania twarzy pozostaje w mocy w przypadku miejsc takich jak:

  • autobusy i tramwaje,
  • sklepy,
  • kina i teatry,
  • salony masażu i tatuażu,
  • kościoły,
  • urzędy.

Limity w sklepach, gastronomii i kościołach

Nowe przepisy znoszą limit osób, które mogą przebywać w sklepach, na targach czy w placówkach pocztowych. Początkowo, w takich miejscach obowiązywał limit maksymalnie 3 osób na kasę, a po późniejszej zmianie limit zmieniono do jednej osoby na 15 metrów kwadratowych powierzchni. Od soboty 30 maja limit znika całkowicie. Pamiętać jednak trzeba, że w sklepach nadal pozostaje obowiązek zasłaniania nosa i ust, oraz noszenia rękawiczek i dezynfekcji dłoni.

Limit osób nie obowiązuje już również barów oraz restauracji. Klienci musza jednak zachować dystans społeczny, a stoliki muszą być od siebie oddalone o dwa metry. Co najważniejsze, zanim usiądziemy przy stoliku, musimy mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne, między innymi dezynfekcja rąk i stolików.

Limit zostanie również zniesiony w kościołach. Teraz będzie można uczestniczyć w nabożeństwach bez ograniczeń. Wierni będą musieli jednak zasłaniać w kościołach i świątyniach usta i nos. Ważne jest też to, że ten przepis wchodzi w życie dzień później, bo w niedzielę 31 maja.

Imprezy i śluby

Od soboty dopuszczalna będzie również organizacja imprez plenerowych i koncertów. Jest jednak kilka warunków, które należy spełnić. Po pierwsze, w takim wydarzeniu może wziąć udział maksymalnie 150. Wszyscy uczestnicy natomiast, muszą mieć na twarzy maseczkę oraz zachować dystans 2 metrów. Mimo, że sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, czy tego rodzaju zgromadzenia nie powinny się odbywać, to ostateczna decyzja i tak zależy od władz samorządowych.

Maseczek nie będą musieli nosić weselnicy. Możliwość organizacji ślubów i wesel wraca jednak dopiero od przyszłego tygodnia, a dokładnie od 6 czerwca.

Siłownie, kina i stadiony

Od 6 czerwca zaczną również działać siłownie, kluby fitness, baseny, salony masażu i tatuażu oraz solaria. Otwarte w pełni zostaną również hotele, oferujące szereg usług SPA. Od przyszłego tygodnia będziemy mogli pójść również do kina czy teatru. Co najważniejsze, zamknięte nadal pozostaną dyskoteki i kluby.

Premier Morawiecki ogłosił również luzowanie obostrzeń dotyczących meczów piłkarskich. Od 15 czerwca na trybunach będzie mogło zasiąść tyle ludzi, ile wynosi 25% całej pojemności stadionu.

Źródło: Money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close