NaukaPaństwoŚwiatZdrowie i medycyna

Dramatyczna sytuacja w Brazylii

Brazylia wyprzedziła Hiszpanię pod względem łącznej liczby zgonów na koronawirusa zajmując w tym tragicznym rankingu 5 miejsce na świecie – poinformowąło ministerstwo zdrowia tego kraju. Liczba zgonów wzrosła do 27 944.

Ministerstwo podało, że w ciągu ostatnich 24 godzin zmarło 1180 Brazylijczyków w porównaniu z 1067 w dniu poprzednim. Była to w tym kraju największa dotąd liczba zgonów w ciągu 24 godzin i druga na świecie.

Łącznie zmarło do tego dnia 27 944 mieszkańców największego kraju Ameryki Południowej, który zamieszkuje 211 milionów ludzi.

Dziennik “Correio Brasiliense”, cytując prognozę sporządzoną przez Panamerykańską Organizację Zdrowia, zapowiada, że szczyt pandemii Covid-19 przypadnie w Brazylii w lipcu tego roku.

Dziennik ocenia, powołując się na oficjalne prognozy, że w okresie największego nasilenia potrzeba będzie sześciokrotnie więcej stanowisk intensywnej terapii w szpitalach, niż istnieje obecnie.

Według modelu sporządzonego w oparciu o dane ministerstwa zdrowia, zainfekowanych zostanie około 22 procent Brazylijczyków, ale tylko 53 procent z nich będzie miało widoczne symptomy choroby. 150 na każde 100 000 mieszkańców Brazylii umrze bez uzyskania należytej pomocy.

Pandemia Covid-19 w Brazylii wykazała w dramatyczny sposób, że chorzy umierają między innymi z braku właściwej pomocy lekarskiej i to nie tylko w tych spośród 26 brazylijskich stanów, które nie mają wystarczającej liczby łóżek szpitalnych i stanowisk intensywnej terapii. Nie wszyscy mogą bowiem z nich skorzystać między innymi. ze względu na duże odległości, jakie należy pokonać w brazylijskim interiorze, albo z innych przyczyn, również ekonomicznych.

Jak napisał cytowany stołeczny dziennik, “zarówno w bogatym stanie Sao Paulo i ubogim Amazonas pacjenci umierali poza szpitalami mimo, iż pozostawało w nich ponad 20 procent wolnych łóżek“.
Źródło: bankier.pl
Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close