PaństwoPolitykaPolskaPrawoRynek pracy

Kinga Duda już nie pracuje dla swojego ojca

Kinga Duda już nie doradza ojcu

Kinga Duda nie jest już doradcą społecznym swojego ojca. Informację o tym w rozmowie z tygodnikiem “Wprost” podała Zofia Romaszewska, doradczyni Andrzeja Dudy. Słowa Romaszewskiej potwierdził rzecznik prezydenta Błażej Spychalski, który przekonuje, że ma to związek z nowym etapem życia zawodowego córki prezydenta.

Ze strony prezydenta zniknął już krótki biogram Kingi Dudy, który zamieszczono tam po objęciu przez nią stanowiska doradcy społecznego. Jak mogliśmy przeczytać, jest ona “prawniczką, absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu prawa amerykańskiego na CUA Columbus School of Law w Waszyngtonie”.

Doświadczenie zawodowe zdobywała w licznych krajowych oraz międzynarodowych kancelariach prawnych, a także Parlamencie Europejskim. Jako wolontariuszka uczestniczyła w pracach Biura Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta RP, gdzie wspierała również prace legislacyjne.

Fot. Screen/Kancelaria Prezydenta

Kinga Duda na stanowisko została powołana w sierpniu ubiegłego roku. Zanim trafiła do Kancelarii Prezydenta, w listopadzie została młodszym prawnikiem w znanej kancelarii prawnej, co ogłosiła na swym profilu w serwisie LinkedIn. Później Kinga Duda wyleciała do Londynu, by odbyć trzymiesięczny staż w jednej z kancelarii prawnych zajmujących się arbitrażem gospodarczym. Z czasem Kinga Duda powróciła do Polski, by wesprzeć ojca w czasie wyborów prezydenckich.

Polski Związek Narciarski: Dzieci Emilewicz jeździły bez licencji

W sumie po co?

W Kancelarii Prezydenta pracują doradcy etatowi i społeczni. Ci pierwsi otrzymują za swoją pracę wynagrodzenie, a ci drudzy nie. Oznacza to, że Kinga Duda pracuje dla swojego ojca za darmo lub jak ktoś woli – za wpis do CV.

Awans dla córki prezydenta i tak wywołał falę krytyki i zarzuty o nepotyzm. Zatrudnienie córki przez prezydenta dziwi byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Przyznał, że on czasem też pytał swoje dzieci o radę, na przykład w kwestii działalności organizacji pozarządowych, ale nigdy nie pomyślał nawet, żeby je zatrudnić.

Wyznaczając doradców, prezydent chce oczywiście wyróżnić pewne osoby, ale też wskazać na ważne dla siebie środowiska. A na jakie środowisko chce wskazać prezydent Duda, przyjmując do pracy społecznej swoją córkę? Że wyjątkowo ważna jest dla niego rodzina?

– ironizuje były prezydent.

Jak dodał Komorowski, doradcy prezydenta nie mają sprecyzowanych obowiązków. Według Komorowskiego funkcja doradcy prezydenta może bardzo pomóc Kindze Dudzie w przyszłej karierze.

TVP dostało od rządu 2 miliony za promowanie noszenia masek!

Czym zajmowała się córka prezydenta?

Kancelaria Prezydenta RP zapowiadała, że porady Kingi Dudy nie będą dotyczyły konkretnych obszarów życia państwa. Tego prezydent raczej wymaga od doradców, którzy otrzymują pensję. Córka prezydenta w roli społecznego doradcy nie miała konkretnych obowiązków. Miała za to „doradzać na bieżąco”.

Na początku października Fakt poinformował jednak, że zaledwie 24-letnia Kinga Duda w kancelarii swojego ojca zajmie się wymiarem sprawiedliwości. Z uwagi na wykształcenie w zakresie prawa amerykańskiego, córka prezydenta miała zająć się projektem dotyczącym instytucji sędziów pokoju. Sędziowie pokoju działają między innymi w Stanach Zjednoczonych. Pracują w sądach najniższej instancji i orzekają w sprawach dotyczących drobnych przestępstw.

Przygotowała doskonałe opracowanie na temat sędziów pokoju. Była nadzwyczajna, niezwykle kompetentna, zaangażowana, sympatyczna i bardzo normalna.

– chwaliła ją Zofia Romaszewska.

Później Gazeta.pl zwróciła się do Kancelarii Prezydenta z wnioskiem o udostępnienie opracowań i dokumentów, jakie od sierpnia przygotowała Kinga Duda w ramach swoich obowiązków jako doradca prezydenta. Kancelaria jednak odmówiła przedstawienia dokumentów. Wytłumaczono, że tego rodzaju dokumenty mają charakter wewnętrzny i “nie wszystkie opracowania pisemne autorstwa doradców podlegają udostępnieniu”. Z informacji przekazanej portalowi wynika, że do tej pory Kinga Duda przygotowała jedno opracowanie.

Źródło: Onet

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close