PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Ruszają protesty przedsiębiorców. Tarcza to za mało, chcą pracować

Już nie tylko „Góralskie Veto”. Do przedsiębiorców z Podhala dołączyły także osoby z innych części kraju.

Tarcza to za mało. Przedsiębiorcy w całej Polsce protestują, pisze Rzeczpospolita. Od piątku można składać wnioski o pomoc z nowej tarczy finansowej. Jednak zdesperowani przedsiębiorcy i tak chcą wbrew zakazom otworzyć swoje biznesy. Rozlewają się po kraju protesty właścicieli restauracji, hoteli, wyciągów czy klubów fitness przeciw rządowym zakazom prowadzenia działalności. Zaczęły się w gminach górskich, ale dołączają do nich kolejne regiony. Na czwartkowej konferencji organizatorów akcji „Góralskie veto” w Zakopanem byli obecni nawet przedsiębiorcy znad morza, z transparentem „Bałtyckie Veto”.
https://www.rp.pl/Biznes/301149889-Tarcza-to-za-malo-Przedsiebiorcy-w-calej-Polsce-protestuja.html
WZNOWIENIE DZIAŁALNOŚCI ZAPOWIEDZIANE NA 18 STYCZNIA

Szanse sukcesu akcji szczepień na COVID-19 maleją, a rynek nie reaguje. Oto dwa możliwe powody – czytamy w nagłówku Business Insidera. W większości krajów szczepienia przebiegają wolniej od wcześniejszych zapowiedzi, w Polsce pierwszą dawką zaszczepiono około 1 proc. społeczeństwa. Inwestorzy mogą ignorować rosnące ryzyko, że przed końcem trzeciego kwartału epidemia nie zostanie wygaszona, a to może być przyczyną poważniejszej korekty. Bardziej prawdopodobne wydaje się, że program szczepień nie wystarczy do uzyskania w tym roku odporności stadnej – oceniają członkowie zespołu ds. COVID-19 przy prezesie PAN, wskazując na szereg czynników ryzyka.
https://businessinsider.com.pl/finanse/sukces-akcji-szczepien-na-covid-19-zagrozony-a-rynek-nie-reaguje-dwa-mozliwe-powody/zn6h4xt
SZCZEPIENIA TEMATEM DNIA NA TWITTERZE

Taka jednomyślność nie zdarza się często. 100:0 w Senacie dla morskich farm wiatrowych, informuje Gazeta.pl. To ważny moment: Senat przyjął ustawę o promowaniu farm wiatrowych na morzu, tzw. ustawę offshorową. Co więcej, “za” byli wszyscy senatorzy, nikt nie zgłosił sprzeciwu, nikt nie wstrzymał się od głosu, nie wprowadzono też żadnych poprawek. Taka zgodność w polskiej polityce jest niezwykła, ale i zagadnienie istotne. Ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.
https://next.gazeta.pl/next/7,172392,26684955,taka-jednomyslnosc-nie-zdarza-sie-czesto-100-0-w-senacie-dla.html
ZGODNOŚĆ I TO NIE W KONTEKŚCIE PODWYŻEK, NO PROSZĘ

Polski Związek Narciarski: Dzieci Emilewicz jeździły bez licencji. Stacja TVN24 ujawniła wczoraj, że mimo zamknięcia stoków narciarskich, synowie Jadwigi Emilewicz jeździli na nartach na stoku przeznaczonym dla zawodników szkółki narciarskiej w Zakopanem. Przypomnijmy, że rządowe rozporządzenie, zaostrzające obostrzenia z powodu koronawirusa, zezwala na jazdę na stokach tylko zawodowym sportowcom, czyli takim z licencją. Jak wynika z informacji stacji, dzieci byłej wicepremier takowej nie miały odpowiedniej. Jak dodano, licencje pojawiły się na stronie internetowej Polskiego Związku Narciarskiego… po pytaniach zadanych przez dziennikarza.
https://plotkibiznesowe.pl/2021/01/14/polski-zwiazek-narciarski-dzieci-emilewicz-jezdzily-bez-licencji/
ALE SIĘ POJAWIŁY, PO CO DRĄŻYĆ TEMAT?

Ważny wywiad prezesa PFR

Powrót do normalności już w wakacje? Prezes PFR przedstawia warunki, donosi Wprost. Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju zapewnił, że wsparcie dla przedsiębiorców pozwala na utrzymanie się na rynku. Z wywiadu w Dzienniku Gazecie Prawnej można wyciągnąć jednak także informacje, które dotyczą wszystkich Polaków. Pomoc dla przedsiębiorców była i jest wystarczająca, aby utrzymać się na rynku, twierdzi w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Jego zdaniem cierpliwość i przestrzeganie obostrzeń nałożonych przez rząd jest kluczowe w walce z pandemią. Jednak w rozmowie padają także stwierdzenia, które dotyczą wszystkich obywateli. Prezes PFR przedstawił bowiem szacowany termin powrotu do normalności.
https://biznes.wprost.pl/koronawirus/tarcza-antykryzysowa/10408364/powrot-do-normalnosci-juz-w-wakacje-prezes-pfr-przedstawia-warunki.html

Rynek czekał na to dwa miesiące. Joe Biden ogłosił plan wsparcia gospodarki, pisze Business Insider. Nowy pakiet pomocowy ma mieć wartość 1,9 biliona dolarów, czyli około 9 proc. amerykańskiego PKB. Jest podzielony na trzy części. Ponad połowa deklarowanej kwoty to pomoc bezpośrednia dla gospodarstw domowych, na którą składają się przede wszystkim jednorazowe zasiłki w wysokości 1400 dolarów. Kilka tygodni temu Kongres uchwalił przy akceptacji Republikanów podobne zapisy o wypłacie 600 dolarów, teraz więc licząc łącznie, zwiększy się ona do 2000 dolarów.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/joe-biden-oglosil-swoj-plan-wsparcia-gospodarki/vdt2dys
TO BĘDZIE ZUPEŁNIE INNA POLITYKA W JUESEJ

Dystans między biednymi a bogatymi regionami rośnie, Warszawa ucieka reszcie kraju, pisze 300Gospodarka. Rośnie przepaść między Warszawą a resztą kraju: PKB na głowę mieszkańca dwa razy bogatszej od reszty stolicy rósł niemal najszybciej w 2019 roku – wynika z wstępnych, właśnie opublikowanych regionalnych danych GUS. Średni produkt krajowy brutto per capita w całej Polsce w 2019 roku wyniósł 59,6 tys. zł – o 4,5 tys. zł więcej niż rok wcześniej – podał Główny Urząd Statystyczny, które dane PKB z rozbiciem na regiony publikuje z rocznym opóźnieniem.
https://300gospodarka.pl/news/warszawa-pkb-regiony-polska

Żródło: GUS

Polska droga do paliwa wodorowego uwzględni potrzeby i konkurencyjność gospodarki, przekonuje Polskie Radio. Z czego w przyszłości będziemy produkować prąd, czyli o przyszłości polskiej energetyki, opartej m.in. na wodorze, mówił w radiowej Jedynce wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Tyle że – jak podkreśla gość radiowej Jedynki – do tego jest jeszcze długa droga, nie stanie się to od razu.
https://polskieradio24.pl/42/3167/Artykul/2658396,Polska-droga-do-paliwa-wodorowego-uwzgledni-potrzeby-i-konkurencyjnosc-gospodarki

Mentzen wzywa do obywatelskiego nieposłuszeństwa i masowego otwierania firm. “Prosty wybór” – pisze w nagłówku Wprost. Wiceprezes partii KORWiN Sławomir Mentzen za pośrednictwem Facebooka wezwał polskich przedsiębiorców do otwierania swoich biznesów. Przekonywał, że alternatywą jest bankructwo. Swój wpis z czwartku 14 stycznia na Facebooku Sławomir Mentzen zaczął od wyliczenia oszustw, których muszą dopuszczać się Polacy, by omijać rządowe restrykcje wprowadzone na czas epidemii koronawirusa. Wymienił 300 szachistów w hotelu, kilkanaście tysięcy osób z Polskim Związku Pływackim, wpisaniu wszystkich 20 tys. członków Polskiego Związku Triathlonu do kadry narodowej. Wspomniał Polski Związek Przeciągania Liny oraz zamienianie lodowisk na fikcyjne kwiaciarnie czy szkółki łyżwiarskie. “Możemy z tą parszywą władzą bawić się tak jeszcze długo” – podsumował.

https://biznes.wprost.pl/koronawirus/10408282/mentzen-wzywa-do-obywatelskiego-nieposluszenstwa-i-masowego-otwierania-firm-prosty-wybor.html

Mamy nową tarczę

PFR uruchamia tarczę finansową 2.0, pisze Rzeczpospolita. Od piątku firmy z 45 branż najmocniej dotkniętych drugą falą pandemii mogą składać wnioski o subwencje w ramach nowej tarczy finansowej. Łączna wartość tej pomocy to 20 mld zł. Tarcza finansowa 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju jest podobna do tej, która PFR uruchomił wiosną. Różnica jest taka, że wtedy z pomocy mogły skorzystać wszystkie mikro-, małe i średnie firmy, które zanotowały wysokie spadki obrotów, teraz trafi ona do firm z 45 branż, które rząd uznał za najmocniej dotknięte drugą falą pandemii.
https://www.rp.pl/Biznes/301149885-PFR-uruchamia-tarcze-finansowa-20.html
BĘDĄ POMINIĘCI

Konto Donalda Trumpa permanentnie zablokowane na Snapchacie, informuje Polsat News. “W trosce o bezpieczeństwo publiczne i mając na uwadze próby rozpowszechniania dezinformacji, mowy nienawiści i podżegania do przemocy podjęliśmy decyzję o trwałym zablokowaniu konta prezydenta Trumpa” – przekazał rzecznik Snapchata. To kolejny serwis społecznościowy, który cenzuruje treści publikowane urzędującego prezydenta USA. Snapchat ostatecznie uznał, że treści rozpowszechniane przez Trumpa są “wyraźnym naruszeniem zasad” przygotowanych przez platformę. Decyzja o permanentnym zablokowaniu jego konta miała zostać podjęta “w trosce o bezpieczeństwo publiczne”.
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-01-14/konto-trumpa-permanentnie-zablokowane-na-snapchacie/?ref=slider
PORTAL WOLNYCH SŁOWIAN JUŻ CZEKA

Pracownik myjni ROZWALIŁ okrutnie drogie Ferrari słynnego bramkarza! – czytamy w Super Expressie. Pozostawienie 800-konnego supersamochodu w rękach nieznajomego nie jest zbyt rozsądne. Przekonał się o tym piłkarz Federico Marchetti, który po oddaniu swojego Ferrari 812 Superfast na myjnię, już ponownie nie zobaczył czerwonej bryki w całości. Warte około 1,8 mln złotych Ferrari bramkarza klubu Genoa FC zostało rozwalone przez niedoświadczonego kierowcę.
https://www.se.pl/auto/nowosci/pracownik-myjni-rozwalil-okrutnie-drogie-ferrari-slynnego-bramkarza-aa-2yVR-BbsT-mMwj.html
PRACOWNIK STRACIŁ KONTROLĘ PODCZAS JAZDY

KRS odwołała przewodniczącego Leszka Mazura, donosi PulsHR. Krajowa Rada Sądownictwa odwołała w czwartek w głosowaniu przewodniczącego Rady sędziego Leszka Mazura i rzecznika prasowego sędziego Macieja Miterę. Wniosek w tej sprawie złożył sędzia Marek Jaskulski.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/krs-odwolala-przewodniczacego-leszka-mazura,78866.html

pacjent.gov.pl – na tej stronie zapiszecie się na szczepienie

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close