NaukaPaństwoŚwiatZdrowie i medycyna

Szczepionka na COVID AstraZeneca dotarła na Antarktydę

AstraZeneca dotarła na Antarktydę

Dziewięć miesięcy po wprowadzeniu na rynek, szczepionka AstraZeneca w końcu dotarła na Antarktydę. Została przesłana w tym tygodniu, aby zaszczepić 23 członków personelu, którzy utrzymują brytyjską stację badawczą Rothera przez zimę polarną. Jest to najbardziej wysunięta na południe przesyłka w przypadku szczepionek opracowanych na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Poza kilkoma przypadkami w chilijskiej bazie, Antarktyda była wolna od Covid. Międzynarodowe agencje naukowe chcą, aby tak pozostało. W miarę zbliżania się nowego letniego sezonu badawczego ponownie będą obowiązywały surowe protokoły zdrowotne. Na przykład załoga nowego brytyjskiego statku polarnego, RRS Sir David Attenborough, wkrótce przejdzie kwarantannę, zanim w przyszłym miesiącu wyruszy na południe ze sprzętem i zapasami.

Dostarczenie szczepionki AstraZeneca do Rothera wiązało się z gigantyczną wędrówką – prawie 10 000 milową podróżą, która rozpoczęła się lotem RAF Voyager z Brize Norton i obejmowała międzylądowania w Senegalu i Falklandach. Przez cały czas dawki musiały być przechowywane w wymaganej temperaturze przechowywania 2-8 C w specjalnym pojemniku transportowym. Mały samolot Twin Otter został użyty we wtorek w ostatnim etapie do bazy British Antarctic Survey (BAS) Rothera.

Pierwsza dawka szczepionki AstraZeneca jest już teraz w ramionach naukowców, inżynierów i personelu pomocniczego stacji, ponieważ została podana przez lekarza na miejscu. Drugie szczepienie zostanie podane za cztery tygodnie. Stacja Rothera jest w zasadzie zamknięta od marca, kiedy na kontynencie zatrzymano tylko podstawową grupę pracowników, aby stawić czoła ciemności i okropnej pogodzie, które są cechą polarnych zim. Będą teraz mieli pewną odporność, gdy zaczną przybywać goście na letni sezon badawczy.

Ludzie zaczną przylatywać od 20 października, więc ‘zimujący’ będą mieli co najmniej jedno szczepienie, ale nadal dążymy do zapewnienia dodatkowej pewności. A to oznacza, że ​​​​wszyscy, którzy w tym roku udają się na stacje antarktyczne, przejdą 14-dniową kwarantannę przed przybyciem. To prawdziwe podejście do pasa i szelek

– wyjaśnił John Eager, szef operacji polarnych w BAS.

 

Szczepionki na każdym kontynencie

Kierownik stacji zimowej Rothera, Matthew Phillips, dodał:

Byliśmy całkowicie sami przez 205 dni, przez antarktyczną zimę, na stacji zawsze panuje ekscytacja na kilka dni i tygodni przed przybyciem pierwszego samolotu, co oznacza koniec zimy. Widząc powrót znajomych twarzy, otrzymujemy również pierwszą przesyłkę pocztową, a także pierwsze świeże owoce i warzywa od końca lata. Wpływ szczepionek AstraZeneca sprawił, że było to jeszcze bardziej wyjątkowe doświadczenie. Możliwość szczepienia ludzi pomoże utrzymać populację stacji i Antarktydę wolną od Covid. To stawia nas w doskonałej pozycji przed pracowitym latem na stacji i w terenie.

To najdalej wysunięte na południe miejsce, do którego dotarła szczepionka AstraZeneca. Oznacza to, że wszystkie kontynenty otrzymały teraz przynajmniej kilka dawek, podobnie jak wszystkie brytyjskie terytoria zamorskie. Te rozległe depesze zostały zorganizowane przez organizację non-profit zajmującą się rozwojem międzynarodowym, Crown Agents, w imieniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Pracowaliśmy od marca, aby wysłać szczepionki dosłownie na krańce Ziemi. Często do niektórych z tych miejsc potrzeba było czterech lub pięciu środków transportu. Dostarczenie szczepionki na Wyspy Pitcairn i 47 osób tam wymagało użycia łodzi typu longboat, ponieważ jest to jeden z niewielu sposobów, w jaki można wylądować na wyspach.

– powiedział dyrektor generalny Crown Agents, Fergus Drake.

W grudniu ubiegłego roku na Antarktydzie doszło do jednej epidemii Covid. Objawy pojawiły się u personelu wojskowego i konserwacyjnego w chilijskiej stacji badawczej Bernardo O’Higgins, również na Półwyspie Antarktycznym. Zostały szybko ewakuowane i zastąpione rozmieszczeniem wolnym od Covid.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close