GospodarkaHandelInwestycjePaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Chiny ostrzegają, że USA “igra z ogniem” w sprawie Tajwanu

Chiny ostrzegają USA

Chiny postrzegają Tajwan jako separatystyczną prowincję, która pewnego dnia ma zostać zjednoczona z kontynentem. Prezydent Chin Xi Jinping wykorzystał wirtualny szczyt z amerykańskim odpowiednikiem Joe Bidenem, aby ostrzec, że zachęcanie do niepodległości Tajwanu byłoby “igraniem z ogniem”. Były to najbardziej merytoryczne rozmowy, jakie obaj przywódcy odbyli od czasu objęcia urzędu przez Bidena.

Rozmowy te są najbardziej znaczące od czasu objęcia urzędu przez prezydenta Bidena w styczniu. Obie strony podkreślały osobiste relacje obu panów, a szczyt był próbą złagodzenia napięć. Nie udało im się jednak uniknąć jednego z najbardziej drażliwych tematów: samostanowienia wyspy Tajwan. Stany Zjednoczone uznają Chiny i utrzymują z nimi formalne stosunki. Ale zobowiązały się również do pomocy Tajwanowi w obronie w przypadku ataku.

Państwowy chiński dziennik Global Times powiedział, że Xi obwinił ostatnie napięcia o “powtarzające się próby władz Tajwanu, aby szukać wsparcia USA dla ich programu niepodległościowego, jak również zamiar niektórych Amerykanów do korzystania z Tajwanu, aby powstrzymać Chiny”.

Takie posunięcia są niezwykle niebezpieczne, tak jak igranie z ogniem. Kto bawi się ogniem, zostanie poparzony.

– powiedział.

Biały Dom powiedział, że prezydent Biden “zdecydowanie sprzeciwia się jednostronnym wysiłkom mającym na celu zmianę status quo lub podważenie pokoju i stabilności w Cieśninie Tajwańskiej”.

Joe Biden zaostrza ograniczenia dla Huawei i ZTE

Wiele kontrowersyjnych tematów

Pomimo mocnych słów na Tajwanie, spotkanie rozpoczęło się od ciepłego powitania obu przywódców, z Xi, który powiedział, że cieszy się, że widzi swojego “starego przyjaciela”, Joe Bidena. Biden powiedział, że obaj “zawsze komunikowali się ze sobą bardzo szczerze”, dodając, że “nigdy nie odchodzimy, zastanawiając się, co myśli drugi człowiek”. Xi powiedział, że oba kraje muszą poprawić “komunikację” i stawić czoła wyzwaniom “razem”.

Ludzkość żyje w globalnej wiosce i wspólnie stawiamy czoła wielu wyzwaniom. Chiny i USA muszą zwiększyć komunikację i współpracę.

– powiedział Xi.

Dwa najpotężniejsze państwa świata nie zgadzają się ze sobą w wielu kwestiach, a prezydent Biden wyraził zaniepokojenie USA w związku z łamaniem praw człowieka w Hongkongu i wobec Ujgurów w północno-zachodnim regionie Xinjiang. Chiny z kolei oskarżają USA o wtrącanie się w ich sprawy wewnętrzne.

Był to trzeci raz, kiedy obaj przywódcy rozmawiali od czasu inauguracji Bidena w styczniu. Rozmowy trwały trzy i pół godziny, dłużej niż oczekiwano.

Źródło: BBC

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close