Polska

ORLEN analizuje rozszerzenie produkcji petrochemicznej o nowy produkt – polietylen LDPE 

PKN ORLEN, w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie rynku, konsekwentnie inwestuje w rozwój aktywów petrochemicznych. Koncern analizuje możliwość budowy Instalacji Polietylenu niskiej gęstości (LDPE) w Zakładzie w Płocku.

Polietylen LDPE – projekt

Na obecnym, analitycznym etapie projektu podpisał umowę na licencję i projekt bazowy ze światowym liderem technologii polimerowych. W przypadku realizacji inwestycji PKN ORLEN poszerzy swój portfel o nowy produkt petrochemiczny – żywice polietylenu niskiej gęstości. Polietylen LDPE to produkt o szerokim zastosowaniu. Najczęściej wytwarza się z niego folie, worki, kanistry oraz opakowania do żywności. PKN ORLEN jest jedynym w Polsce wytwórcą polietylenu LDPE i pokrywa ok. 1/3 krajowego zapotrzebowania na ten produkt. To efekt przejęcia w tym roku części aktywów związanej z produkcją i sprzedażą LDPE od spółki Basell Orlen Polyolefins, w której jest udziałowcem.

Umowę na zakup licencji i projektu bazowego dla Instalacji Polietylenu niskiej gęstości PKN ORLEN podpisał ze spółką LyondellBasell. W oparciu o oferowaną przez nią technologię Lupotech T rocznie produkowane jest ponad 14 mld ton polimeru LDPE/EVA na przeszło 70 liniach produkcyjnych na całym świecie. W przypadku realizacji inwestycji przez PKN ORLEN, w Zakładzie w Płocku zostanie zbudowana instalacja do produkcji polietylenu niskiej gęstości oraz systemy pomocnicze objęte zakresem infrastruktury OSBL.

Potencjalne zastosowanie nowego produktu

Polietylen LDPE to produkt, na który zapotrzebowanie konsekwentnie rośnie. Polska jest największym konsumentem polietylenu LDPE w Europie Środkowej, a w 2025 roku będzie odpowiadać już za blisko 35 proc. regionalnego popytu. Obecnie krajowe zapotrzebowanie na ten produkt wynosi ok. 300 tys. ton rocznie, z kolei w Europie Środkowej blisko 800 tys. ton. Natomiast zdolności produkcyjne w tej części Europy szacowane są na 520 tys. ton. Według prognoz, w 2025 roku rynek LDPE w Europie Środkowej wzrośnie do ok. 890 tys. ton, a w Polsce do ok. 312 tys. ton.

PKN ORLEN będzie miał w tym znaczący udział. Koncern przejął w lipcu br. od Basell Orlen Polyolefins aktywa, obejmujące moce wytwórcze polietylenu LDPE na poziomie ok. 100 tys. ton rocznie, a także jego sprzedaż i obsługę klientów na polskim rynku. PKN ORLEN planuje sfinalizować transakcję do końca tego roku, uzyskując w tym czasie wszelkie zgody urzędów antymonopolowych w Polsce i Holandii.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close