PaństwoPolskaRynek pracy

Wyciekły dane dotyczące przyszłorocznego budżetu!

Rząd spodziewa się wzrostu PKB w 2021 na poziomie 4 procent wobec 4,6 procentowego spadku w 2020 rorku i inflację średnioroczną na poziomie 1,8 wobec 3,3 procenta w tym roku – napisano w założeniach do przyszłorocznego budżetu, do którego dotarł “Dziennik Gazeta Prawna”.

Rząd planuje też podwyżkę płacy minimalnej do 2716 złotych. Stopa bezrobocia w 2021 roku ma spaść do 7,5 procenta z 8 procent w tym roku.

Inwestycje wzrosną o 4,0 procent po spadku o 10,6 procenta w 2020 roku, a konsumpcja prywatna wzrośnie w 2021 o 4,4 procenta po spadku o 4,2 procenta w tym roku.

Ministerstwo Finansów planuje też zamrożenie płac w budżetówce. Z informacji DGP wynika, że ministerstwo finansów zamierza uwzględnić w budżecie wypłatę trzynastej i czternastej emerytury, których koszt można szacować na około 20 miliardów złotych.

Resort finansów zakłada też odmrożenie podatku handlowego. Resort uwzględnia także w swoich planach wprowadzenie nowego podatku od zawartości cukru w napojach.

Wraca także dokończenie reformy OFE, czyli zamiana otwartych funduszy emerytalnych w prywatne indywidualne konta emerytalne. Za przeniesienie aktywów z OFE do IKE ma zostać pobrana

15-procentowa opłata, która ma być przychodem Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Dzięki niej budżet będzie mógł wypłacić mniejszą dotację do FUS.

Źródło: DGP

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close