GastronomiaGospodarkaHandelKultura i sztukaPaństwoPolitykaPolskaPrawoTurystykaZdrowie i medycyna

Nowe obostrzenia: Lockdown na Mazurach i maseczki zamiast przyłbic

Nowe obostrzenia

W związku ze wzrostem zakażeń i ryzykiem III fali pandemii, rząd zdecydował się na drobne zaostrzenie obostrzeń. Nowe obostrzenia podał na zdalnej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Z uwagi na fakt, że rozkład zakażeń w Polsce nie jest równy, rząd zdecydował się na regionalizację obostrzeń.

W Polsce widać wyraźnie, że trzecia fala się rozpędza, ale tę sytuację trzeba analizować na poziomie regionów. Są województwa, szczególnie na w północnym pasie, które są szczególnie dotknięte.

– powiedział Niedzielski.

Największe zaostrzenie przepisów będzie dotyczyło Warmii i Mazur. To właśnie województwo warmińsko-mazurskie notuje obecnie najwięcej zakażeń koronawirusem. W przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców zachorowań jest 45, czyli 2 razy więcej, niż średnia dla całego kraju. Jeśli chodzi o nowe obostrzenia w tym województwie to można już mówić o powrocie do pełnego lockdownu. Oznacza to, że na Mazurach zamknięte zostaną kina, teatry i hotele. Nieczynne będą też galerie, korty tenisowe, czy baseny. Powróci również nauka zdalna dla trzech pierwszych klas.

Do tej pory wykonywaliśmy odważne kroki, jeśli chodzi o odmrażanie. Inne kraje dookoła Polski przedłużały lockdowny. Zdecydowaliśmy, że musimy wykonać mały krok wstecz.

– powiedział minister i zapowiedział, że restrykcje zostaną utrzymane w całym kraju, poza woj. warmińsko-mazurskim.

W przypadku pozostałych województw – przynajmniej na razie – obostrzenia utrzymane zostają obowiązujące obostrzenia. Wszystko jednak wskazuje na to, że jeśli sytuacja się pogorszy, również inne województwa czeka los Warmii i Mazur.

Elon Musk przez wpis na Twitterze stracił 15 miliardów dolarów

Maseczki zamiast przyłbic

Rząd ogłosił również, że od soboty w całym kraju zmienią się obostrzenia odnośnie noszenia maseczek. Od teraz nie będzie można zakrywać ust i nosa przyłbicą, szalikiem lub innym “zamiennikiem” maseczki.

Rezygnujemy z możliwości zastępowania maseczek przyłbicami, chustami i innymi zamiennikami. Przyłbice mogą być stosowane dodatkowo.

– stwierdził minister.

To jednak nie wszystko. Nowe obostrzenia będą dotyczyć również osób przekraczających południową granicę Polski.

Zdecydowaliśmy się wprowadzić obowiązek kwarantanny dla osób przekraczających granicę Polski z Czech i Słowacji. Warunkiem zwolnienia będzie zaszczepienie dwiema dawkami szczepionki.

– podkreślił minister.

Wcześniej w środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 146 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Resort przekazał również, że w ciągu ostatniej doby w związku z COVID-19 zmarły 372 osoby. Nowe obostrzenia wchodzą w życie w sobotę 27 lutego.

Źródło: Money, Onet

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close