Biznesowi celebryciBusiness lifestyleKultura i sztukaMarketingMediaŚwiatTechnologie

Jack Dorsey rezygnuje ze stanowiska dyrektora naczelnego Twittera

Jack Dorsey ustępuje z funkcji szefa Twittera

Współzałożyciel Twittera, Jack Dorsey, zrezygnował z pełnienia funkcji wykonawczej w firmie. Firma poinformowała, że zostanie zastąpiony przez dyrektora ds. technologii (CTO) Paraga Agrawala. Niespodziewany ruch kończy bardzo krytykowaną kadencję Dorseya jako dyrektora generalnego zarówno Twittera, jak i Square, jego firmy zajmującej się płatnościami cyfrowymi, co doprowadziło do tego, że udziałowcy Twittera Elliott Management i miliarder Paul Singer wezwali go do ustąpienia z jednej z tych ról.

Akcje Twittera wzrosły o 11% po tym, jak wiadomości pojawiły się w CNBC, po czym zostały na krótko zawieszone. Firma powiedziała, że ​​Dorsey natychmiast ustąpi, ale pozostanie w zarządzie do czasu zgromadzenia akcjonariuszy Twittera w 2022 roku.

Zdecydowałem się opuścić Twitter, ponieważ wierzę, że firma jest gotowa na odejście swoich założycieli. Moje zaufanie do Paraga jako CEO Twittera jest głębokie. Jego praca w ciągu ostatnich 10 lat miała charakter transformacyjny. Jestem głęboko wdzięczny za jego umiejętności, serce i duszę. Nadszedł jego czas, aby przewodzić.

– powiedział Dorsey.

Agrawal jest związany z Twitterem od dekady i pełnił funkcję CTO od 2017 roku.

Chcę podziękować zarządowi za zaufanie do mojego przywództwa i Jackowi za jego ciągłą mentorską opiekę, wsparcie i partnerstwo.

– powiedział Agrawal.

W swoim najnowszym tweecie w serwisie, zamieszczonym w niedzielę, Dorsey napisał: ,,Kocham Twittera”.

Niedzielski jednak zmienił zdanie? Od grudnia nowe obostrzenia

Już czas na odejście

W mailu do pracowników w poniedziałek Dorsey napisał, że po 16 latach pracy w firmie nadszedł czas na odejście.

Dużo się mówi o tym, jak ważne jest, aby firma była ‘kierowana przez założyciela’. Ostatecznie uważam, że to poważnie ogranicza i jest pojedynczym punktem awarii. Ciężko pracowałem, aby ta firma mogła oderwać się od swoich założycieli.

– napisał.

Dorsey powiedział, że Agrawal był jego preferowanym wyborem na CEO.

Moje zaufanie do niego jako dyrektora generalnego jest głębokie. Chcę, abyście wszyscy wiedzieli, że to była tylko moja decyzja.

45-letni Dorsey współzałożył serwis w 2006 roku i opublikował pierwszego na świecie tweeta: „Właśnie konfiguruję mój twttr”.

Był współzałożycielem Square w 2009 roku po tym, jak został zepchnięty z najwyższego stanowiska na Twitterze, zanim wrócił jako dyrektor generalny firmy w 2015 roku. Inwestorzy i niektórzy pracownicy kwestionowali styl zarządzania Dorseya i obawiali się, że jest zbyt rozciągnięty przez swoje role w obu firmach. W 2019 roku ogłosił plany przeprowadzki do Afryki na sześć miesięcy, co zaniepokoiło zarówno pracowników, jak i inwestorów. Zrezygnował z planu po wybuchu pandemii koronawirusa.

Dorsey wywołał również polityczną burzę po decyzji Twittera o zakazie wejścia na platformę byłego prezydenta Donalda Trumpa. Później bronił tego posunięcia jako „właściwej decyzji”, ale powiedział, że uwydatniło to również „ostatecznie porażkę w promowaniu zdrowej rozmowy”.

Według Forbesa jego udziały w Twitterze i Square pomogły Dorseyowi zgromadzić osobistą fortunę w wysokości ponad 12 miliardów dolarów. W kwietniu Dorsey ogłosił, że przeznaczył miliard dolarów na programy pomocy związane z koronawirusem, „zdrowiem i edukacją dziewcząt” oraz badaniem powszechnego dochodu podstawowego (UBI).

Źródło: The Guardian

  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close