TurystykaZdrowie i medycyna

Paszporty szczepień przesądzone? Komisja Europejska podaje konkretną datę

Czy specjalne paszporty szczepień staną się faktem? Komisja Europejska zapowiedziała, że już niedługo zaprezentuje konkretne propozycje.

13 marca Komisja Europejska opublikowała na Twitterze wpis informujący o postępach w pracach nad certyfikatami szczepień. Chodzi o tzw. paszporty covidowe:

W przyszłym tygodniu przedstawimy propozycję zielonych certyfikatów. Chodzi o cyfrowy dowód, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko Covid-19, wyzdrowiała z Covid-19 lub ma negatywny wynik testu.

Celem jest ułatwienie bezpiecznego swobodnego przemieszczania się obywateli w UE.

 

W czwartek komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders poinformował, że propozycja regulacji ws. paszportów zostanie zaprezentowana najprawdopodobniej już 17 marca:

Pracujemy nad tym certyfikatem. Chcemy stworzyć możliwość zawarcia w nim informacji nie tylko o szczepieniu, ale też o przebyciu zakażenia czy o wykonanym teście. Tak, żeby można było ująć te informacje w jednym zaświadczeniu w formie elektronicznej lub papierowej.

W Polsce sprzeciw wobec takiej polityki wyraziła Konfederacja. Zdaniem posłów ugrupowania szczepienia co prawda nie są obowiązkowe, ale w rzeczywistości ich przyjęcie stanie się konieczne dla osób chcących uzyskać specjalne certyfikaty i dzięki temu swobodnie podróżować po terenie Unii Europejskiej, np. w celach turystycznych. Politycy widzą w tym zapowiedź “segregacji obywateli”.

A jak Wy oceniacie to rozwiązanie?

Źródło: tysol.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close