Business lifestyleGospodarkaRynek pracyZdrowie i medycynaZwiązki zawodowe

Długie godziny pracy… zabijają 745 000 ludzi rocznie

Długie godziny pracy zabijają

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) długie godziny pracy zabijają setki tysięcy ludzi rocznie. Pierwsze tego rodzaju globalne badanie wykazało, że w 2016 r. 745 000 osób zmarło z powodu udaru i chorób serca z powodu długich godzin pracy. Raport wykazał, że najbardziej dotknięci byli ludzie mieszkający w Azji Południowo-Wschodniej i regionie zachodniego Pacyfiku. WHO stwierdziła również, że trend może się pogorszyć z powodu pandemii koronawirusa.

Badanie wykazało, że praca 55 godzin lub więcej tygodniowo wiązała się z 35% wyższym ryzykiem udaru i 17% wyższym ryzykiem zgonu z powodu chorób serca w porównaniu z tygodniem pracy trwającym od 35 do 40 godzin. Badanie przeprowadzone z Międzynarodową Organizacją Pracy (MOP) wykazało również, że prawie trzy czwarte osób, które zmarły przez długą pracę, to mężczyźni w średnim lub starszym wieku. Często zgony następowały znacznie później w życiu, czasem dziesięciolecia później, niż przepracowano długie godziny.

Chociaż badanie nie obejmowało okresu pandemii, urzędnicy WHO stwierdzili, że niedawny wzrost liczby pracowników zdalnych i spowolnienie gospodarcze mogły zwiększyć ryzyko związane z długimi godzinami pracy.

Mamy pewne dowody, które pokazują, że kiedy kraje wprowadzają blokadę narodową, liczba godzin pracy wzrasta o około 10%.

– powiedział oficer techniczny WHO, Frank Pega.

Colonial Pipeline zapłaciło hakerom 5 milionów dolarów po cyberataku

Większe ryzyko udaru i innych chorób

W raporcie stwierdzono, że długie godziny pracy są odpowiedzialne za około jedną trzecią wszystkich chorób zawodowych, co stanowi największe obciążenie chorobami zawodowymi. WHO sugeruje, że pracodawcy powinni teraz wziąć to pod uwagę podczas oceny ryzyka zawodowego dla zdrowia swoich pracowników. Pega powiedział, że ograniczenie godzin byłoby korzystne dla pracodawców, ponieważ wykazano, że zwiększa produktywność.

To naprawdę mądry wybór, aby nie zwiększać długich godzin pracy w czasie kryzysu gospodarczego.

Również z badań przeprowadzonych przez naukowców z Univeristy College London wynika, że długa praca bardzo źle wpływa na stan zdrowia. Osoby, które poświęcają od 41 do 48 godzin w tygodniu na obowiązki zawodowe, również narażają się na udar mózgu (ryzyko jest o 10% większe niż u „standardowych” pracowników). Praca trwająca od 49 do 54 godzin w tygodniu zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia udaru o 27%.

Źródło: BBC

   

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sprawdź również

Close
Back to top button
Close
Close