Biznesowi celebryciBusiness lifestyleInwestycjeKultura i sztukaMotoryzacjaPrawoŚwiatTechnologie

Elon Musk ujawnił w sądzie, że nienawidzi być szefem Tesli

Elon Musk przed sądem

Miliarder Elon Musk, założyciel Tesli, przemawiał na początku procesu, w którym jest oskarżony o wywieranie nacisku na członków zarządu firmy, aby zapłacili 2,6 miliarda dolarów za umowę kupna firmy produkującej panele słoneczne. Akcjonariusze twierdzą, że pieniądze producenta zostały zmarnowane na zakup SolarCity, któremu – jak mówią – kończyły się pieniądze. W czasie transakcji Musk posiadał 22% udziałów zarówno w Tesli, jak i firmie produkującej panele słoneczne, założonej przez jego kuzynów.

Ponieważ była to transakcja typu „akcja za akcje”, a ja posiadałem prawie dokładnie taki sam procent obu, nie przyniosło to żadnych korzyści finansowych.

– powiedział.

Elon Musk zaprzeczył również wywieraniu presji na członków zarządu, mówiąc, że umowa była częścią „planu głównego” stworzenia niedrogich pojazdów z ekologicznymi źródłami energii. Akcjonariusze wnoszący sprawę przeciwko Muskowi, który według Forbesa ma majątek wart 168 miliardów dolarów, zwrócili się do sądu o zwrot Tesli w całości 2,6 miliarda dolarów. Byłby to jeden z największych w historii wyroków przeciwko jednostce.

W zeszłym roku inni członkowie zarządu Tesli rozstrzygnęli pozew o 60 milionów dolarów. Ci członkowie zarządu, którzy wykluczyli Muska, nie przyznali się do żadnych wykroczeń. Dan Ives, analityk Wedbush Securities, powiedział, że inwestorzy będą bardzo uważnie przyglądać się sprawie. Mimo to akcje Tesli wzrosły w poniedziałek, zamykając się o ponad 4% wyżej.

Proces ma trwać około dwóch tygodni. Randall Baron, pełnomocnik wspólników, ostrzegł przedsiębiorcę, że sprawa rozpatrywana w sądzie kancelarii stanu Delaware będzie szła bardzo powoli. Wskazując na grubą teczkę z dokumentami przygotowaną przez Barona, Elon Musk odpowiedział: „Po segregatorze widzę”.

Przez zmiany klimatu, Tesla nie będzie już akceptować Bitcoina

Elon Musk nienawidzi być szefem Tesli

Miliarder Elon Musk ujawnił również przed sądem, że nie lubi być szefem Tesli.

Raczej tego nienawidzę i zdecydowanie wolałbym spędzać czas na projektowaniu i inżynierii.

– powiedział w sądzie w USA.

Elon Musk jest jednym ze współzałożycieli przedsiębiorstwa Tesla Motors i głównym architektem jej produktów. Od października 2008 r. jest jej dyrektorem generalnym. Miliarder jest autorem głównej biznesowej strategii przedsiębiorstwa, którą jest dostarczenie niedrogich elektrycznych samochodów do masowego klienta.

W marcu 2016 Elon Musk zaprezentował ekonomiczny Model 3 o podstawowej cenie 35.000 dolarów, który jest przeznaczony dla masowego odbiorcy. Samochód wszedł na rynek w lipcu 2017. Miliarder planuje również sprzedaż elektrycznych układów napędowych, które umożliwiłyby innym przedsiębiorstwom tworzenie własnych modeli bez konieczności opracowywania ich od podstaw. W gazetach jego działania porównywane są do działań Henry’ego Forda za rewolucyjne podejście do rozwoju motoryzacji. Od 1 lutego 2016 r. przedsiębiorstwo nosi nazwę Tesla Inc. i produkuje również samochody autonomiczne.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close