Finanse i ubezpieczeniaGospodarkaPaństwoPolitykaPolska

Będzie 14. emerytura. Prezydent Duda podpisał dziś ustawę

Będzie 14. emerytura

Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś w Otwocku ustawę o 14. emeryturach. Dodatkowa, 14. emerytura trafi do seniorów w listopadzie. Duda powiązał wydarzenie z przypadającym dziś Dniem Kobiet.

Jeżeli dzięki nam ludzie mogą otrzymać większe świadczenia, a wśród nich jest wiele kobiet, to dla mnie, jako dla prezydenta Polski, jest to chwila radosna.

– podkreślił prezydent.

14. emerytura to ogromny koszt dla budżetu, szczególnie w okresie kryzysu pandemicznego. Rządzący się jednak nie boją. Prezydent dodał, że “wielu nie wierzyło w 14. emeryturę”, ale “rząd dotrzymał słowa”. Podczas podpisania ustawy obecni byli również premier Mateusz Morawiecki i minister Marlena Maląg.

W ramach naszej polityki, która ma zwiększać szanse większości społeczeństwa, (…) chcieliśmy przekazać pewnego rodzaju wsparcie. I to wsparcie finansowe, w postaci najpierw 13., a teraz 14. emerytury ma służyć seniorom jako źródło lepszego, godniejszego życia.

– dodał premier Mateusz Morawiecki, także obecny na uroczystości podpisania ustawy.

Nie zabrakło również ataku wobec rządu Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Wiemy, jak wyglądały waloryzacje jeszcze kilka lat temu. Dzisiaj staramy się, żeby waloryzacje były określone konkretną kwotą – w tym roku jest to 50 zł. Ale jeszcze kilka lat temu wysokość waloryzacji wynosiła 13-14 zł.

– dodał premier.

Z kolei minister Marlena Maląg zachwycała się tym, że PiS dotrzymuje obietnic.

Powiem tak: serce rośnie, kiedy mogę stanąć przed państwem i powiedzieć, że dotrzymaliśmy słowa. Bo rządy Prawa i Sprawiedliwości dotrzymują obietnic.

– dodała minister i stwierdziła, że dla obecnego rządu “rodzina jest na pierwszym miejscu”.

Tchórzewski: Podwyżki cen prądu nie są dokuczliwe, bo więcej zarabiamy

14. emerytura – czy budżet wytrzyma?

14. emerytura nie będzie jednak przysługiwać każdemu w takiej samej kwocie. Prawo do świadczenia w maksymalnej kwocie – 1 250,88 zł brutto – mają tylko seniorzy, których emerytury nie przekraczają 2 900 zł brutto.

Powyżej progu dochodowego obowiązuje z kolei mechanizm “złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że seniorzy z wyższymi świadczeniami dostaną “czternastkę”, ale pomniejszoną o kwotę przekraczającą próg. 14. emerytury nie otrzyma około 500 tys. emerytów pobierających najwyższe świadczenia.

14. emerytura będzie kosztować budżet Polski około 11,4 mld zł. Większość emerytów i rencistów dodatkowe świadczenie otrzyma w listopadzie, a w wyjątkowych sytuacjach czternastki będą wypłacane w grudniu – w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych – i w styczniu 2022 r. – w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników.

O ile 13. emerytura ma być wypłacana co roku, 14. emerytura będzie świadczeniem jednorazowym, przyznanym wyłącznie w czwartym kwartale tego roku. A przynajmniej do czasu kolejnych wyborów…

Źródło: Money

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close