Finanse i ubezpieczeniaGastronomiaHandelInwestycjeMarketingMediaPaństwoPolskaTechnologieTelekomunikacja

Play kupuje UPC Polska za 7 mld zł. Usługi trafią do połowy Polaków

Do ogromnej transakcji na rynku ma dojść już w połowie 2022 roku, kiedy P4, czyli operator sieci Play przejmie 100% udziałów UPC Polska. Będzie to możliwe po uzyskaniu niezbędnych zgód organów antymonopolowych. Skąd decyzja o przejęciu firmy i po co zainwestowane w to tak wielkie środki?

Play kupuje UPC dla jednego, ważnego powodu

Jak informują Wirtualne Media, operator P4, należący do francuskiego Iliad Group, podpisał umowę wykupu całościowych udziałów UPC Polska od Liberty Global. Kwota transakcji to aż siedem miliardów złotych.

Jak wskazano w komunikacie:

Na podstawie danych finansowych za rok 2020, łączne przychody Play i UPC Polska wynoszą PLN 9 mld a łączna EBITDAaL PLN 3,2 mld. Play i UPC będą dostarczać usługi telekomunikacyjne do ponad 17 mln subskrybentów.

Tym samym oznacza to, że usługi Play i UPC trafią niemal do połowy Polaków w kraju. Według statystyk na rok 2020 zamieszkałych obywateli na terenie Polski jest 36,5 mln.

Jean Marc Harion, prezes Play przekazał, że:

Integracja Play i UPC Polska stworzy wyjątkową możliwość rozwoju Play na kolejnym etapie. Cieszymy się na rozpoczęcie współpracy z zespołem UPC, aby wspólnie zrealizować nasze nowe ambicje. Play ma duże doświadczenie w odpowiadaniu na potrzeby swoich klientów.

Słowa te potwierdza Thomas Reynaud, prezes Grupy Iliad:

Nabycie UPC Polska odzwierciedla dążenie Play i iliad, aby inwestować w mobilne oraz szerokopasmowe sieci i usługi nowej generacji. […] Liczymy, że nasze zaangażowanie wpłynie korzystnie na cyfrową transformację polskiej gospodarki. […] Przyniesie to korzyści dla konsumentów i przedsiębiorstw dzięki nowym kompleksowym ofertom.

Po co Play kupuje UPC?

UPC to największa pod kątem przychodów spółka Liberty Global w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka to jednocześnie jeden z największych dostawców usług internetów i telewizyjnych w naszym kraju. Posiada ponad 1,5 mln aktywnych abonentów, a w zeszłym roku wygenerowała przychody rzędu 1,7 mld złotych.

Przedstawiciele Play nie ukrywają, że zdecydowali się na przejęcie spółki właśnie przez atrakcyjną ofertę internetu światłowodowego. Spółka chce przyspieszyć inwestycji w te sieci, ponieważ sama nie posiada własnej infrastruktury tego typu.

Do tej pory Play korzystał z oferowania tych usług dzięki stronom trzecim, bazując głównie na współpracy z Vectrą. Tymczasem dzięki transakcji, Play będzie mógł korzystać bez problemów z bazy UPC. Potwierdza to informacja na stronie internetowej, że zakup:

[…] wiąże się z chęcią przyspieszenia inwestycji w sieci światłowodowe. Przyczynia się także do realizacji wizji i ambicji spółki w zakresie inwestowania w najnowocześniejsze sieci, usługi mobilne oraz szerokopasmowe.

W raporcie przekazano, że obie spółki przyniosły łączne przychody za 2020 roku w kwocie aż 9 mld złotych. Uzyskane środki Liberty Global przeznaczy przede wszystkim na cele korporacyjne, w tym spłatę zadłużeń finansowych. Szacuje się, że spółce zostanie około 600 milionów dolarów wolnych środków. Firma będzie mogła zainwestować je w programy inwestycyjne i odkupu akcji.

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close