EnergetykaGospodarkaHandelInwestycjePaństwoPolitykaPolskaPrawoPrzemysłŚwiatTechnologie

Rosja będzie używać gazu jako broni politycznej przeciwko UE?

Rosja ograniczy dostawy gazu?

Ceny gazu rosną w krajach w całej Europie i pojawiły się oskarżenia, że ​​Rosja może próbować wykorzystać sytuację dla własnej korzyści. Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA, wyraził ostatnio zaniepokojenie, że Rosja może używać energii jako broni politycznej.

Wierzę, że Rosja powinna odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku na zwiększone dostawy energii do Europy.

– powiedział.

Ale w jakim stopniu Rosjanie odpowiadają za obecne niedobory i rosnące ceny? Rosja dostarcza około 50% gazu ziemnego w Europie. Reszta w większości pochodzi z Norwegii i Algierii. Rosja wysyła gaz do Europy kilkoma głównymi rurociągami – takimi jak Nord Stream, Jamał-Europa i Bractwo. Gaz jest gromadzony w regionalnych węzłach magazynowych, a następnie dystrybuowany do różnych krajów na całym kontynencie.

Podczas pandemii całkowity eksport gazu z Rosji do Europy spadł, ponieważ popyt był mniejszy. Mimo że sytuacja w Europie ponownie się poprawiła, ta tendencja spadkowa jest kontynuowana – przy mniejszej podaży w tym roku, zwłaszcza za pośrednictwem rurociągów na Ukrainie i Białorusi. Doprowadziło to do wyczerpania zapasów w całej Europie, co z kolei prowadzi do wzrostu cen.

Gazprom, rosyjska większościowa państwowa firma energetyczna, dostarcza gaz do Europy na podstawie dwóch różnych umów:

  • umowy długoterminowe często trwające od 10 do 25 lat
  • oferty „spot” lub jednorazowe zakupy za ustaloną ilość gazu

Sam Gazprom określa długoterminowe kontrakty jako „podstawowe dla stabilnych i zrównoważonych dostaw gazu”. Zrozumiałe jest, że w tym roku wypełnił swoje zobowiązania wobec europejskich nabywców w ramach tych kontraktów. Jednak dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji Energetycznej, Fatih Birol, powiedział niedawno, że szacuje, iż Rosja mogłaby dostarczyć o 15% więcej gazu, gdyby tego chciała.

Sydney świętuje zakończenie 107-dniowej blokady

Rosja wykorzysta gaz w szantażu o Nord Stream 2?

Niektórzy analitycy sugerują, że Rosja może wstrzymywać dostawy, aby przyspieszyć zatwierdzenie nowo wybudowanego gazociągu Nord Stream 2 biegnącego bezpośrednio z Rosji do Niemiec. Omija to Ukrainę i spotyka się z zastrzeżeniami ze względów geopolitycznych i ekologicznych, choć Rosja jest zainteresowana jego wprowadzeniem.

Znaczna część głównych mediów europejskich przypisała to Gazpromowi, celowo wstrzymując dostawy, aby zmusić niemieckiego regulatora i Komisję Europejską do zatwierdzenia Nord Stream 2.

– mówi Jack Sharples z Oxford Institute for Energy Studies i dodaje jednak, że ta analiza “jest wątpliwa”.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że ​​nie znała żadnych przypadków, w których Rosja nie wywiązała się ze swoich zobowiązań umownych.

Rosja może dostarczać gaz tylko na podstawie zobowiązań umownych, a nie tylko w ten sposób.

– powiedziała.

Warto jednak zauważyć, że sprzedaż „spotowa” nie wydaje się mieć miejsca w żadnej znaczącej ilości, biorąc pod uwagę dane z własnej platformy sprzedaży elektronicznej Gazpromu.

Nasza wstępna ocena sugeruje, że Rosja wywiązuje się ze swoich długoterminowych kontraktów, nie zapewniając żadnych dodatkowych dostaw.

– powiedziała eurodeputowanym komisarz UE ds. energii Kadri Simson.

Odbicie gospodarcze w następstwie pandemii koronawirusa spowodowało, że fabryki zwiększyły produkcję, zwiększając popyt na energię. Europa stoi również w obliczu zwiększonej konkurencji o gaz z innych części świata. Według danych Gas Infrastructure Europe magazynowanie gazu w Europie jest znacznie poniżej 10-letniej średniej, przy czym poziom wynosi obecnie około 75% pojemności magazynowej. Istnieje kilka innych czynników wpływających na sytuację w Europie, takich jak:

  • zimna pogoda na początku 2021 r., uszczuplająca zapasy
  • rosnące ceny wiosną i latem, zniechęcające handlowców do kupowania i sprzedaży w dalszej części roku
  • ograniczona podaż z Norwegii z powodu problemów z konserwacją
  • redukcja w innych źródłach energii, takich jak energia wiatru
  • rosnące zapotrzebowanie na gaz w innych częściach świata

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close