GospodarkaHandelInwestycjeMotoryzacjaPrzemysłŚwiat

Toyota ogranicza produkcję przez ostry lockdown w Szanghaju

Toyota ogranicza produkcję

Toyota zapowiedziała, że w tym miesiącu zawiesi pracę większej liczby linii produkcyjnych w swoich fabrykach w Japonii z powodu blokady spowodowanej koronawirusem w Szanghaju. Firma zapowiada, że wstrzymanie produkcji wejdzie w życie w poniedziałek i będzie obowiązywać do końca przyszłego tygodnia. Jest to kolejny duży producent samochodów, który ogłosił, że jest dotknięty antypandemicznymi środkami w Chinach.

Ze względu na wpływ niedoboru półprzewodników, ogłosiliśmy nasz skorygowany plan produkcji na maj. Jednak w wyniku blokady w Szanghaju w Chinach, zdecydowaliśmy się dodatkowo zawiesić działalność 14 linii w 8 zakładach w Japonii od 16 maja (poniedziałek) do 21 maja (sobota).

– podała Toyota w oświadczeniu.

Firma wcześniej twierdziła, że planuje wyprodukować w tym miesiącu około 750 000 pojazdów na całym świecie, ale teraz obniżyła tę prognozę o około 50 000 z powodu blokady. Również w środę Toyota ujawniła, że jej kwartalny zysk spadł o jedną trzecią, ponieważ odczuła skutki zakłóceń w produkcji spowodowanych globalnym niedoborem chipów komputerowych i chińskimi restrykcjami Covid-19.

Największy na świecie producent samochodów pod względem sprzedaży odnotował zysk operacyjny w wysokości 463,8 mld jenów (3,56 mld dolarów) za trzy miesiące do końca marca, znacznie poniżej oczekiwań rynku. Akcje firmy spadły o około 4,5% w środę po południu na giełdzie w Tokio.

Czytaj też: Producent iPhone’ów wstrzymuje działalność w zakładach w Szanghaju

Ostry lockdown w Szanghaju

Toyota ogłosiła, że w Szanghaju trwa szósty tydzień ostrego lockdownu, który coraz bardziej utrudnia producentom działalność w warunkach surowych ograniczeń w przepływie ludzi i materiałów. Jest to najnowszy przykład sytuacji, w której duży producent samochodów jest zmuszony do ograniczenia produkcji w związku z blokadą w Szanghaju.

Jak podaje Reuters, powołując się na wewnętrzną notatkę, Tesla wstrzymała większość produkcji w swoim zakładzie w tym mieście z powodu problemów z zapewnieniem części do swoich pojazdów elektrycznych. We wtorek firma planowała wyprodukować mniej niż 200 pojazdów w swojej fabryce w mieście. Byłoby to znacznie poniżej poziomu produkcji około 1200 pojazdów dziennie, jaki fabryka Tesli w Szanghaju odnotowywała tuż po ponownym otwarciu w zeszłym miesiącu po 22-dniowym zamknięciu.

Tymczasem, jak wynika z danych opublikowanych przez China Passenger Car Association, sprzedaż samochodów elektrycznych w Chinach spadła już w kwietniu o 98% w porównaniu z poprzednim miesiącem. Jednak podczas wirtualnego wystąpienia na konferencji FT Future of the Car 2022 we wtorek szef Tesli Elon Musk powiedział, że lockdown w Chinach nie będzie “istotnym problemem w nadchodzących tygodniach”.

Czytaj też: Zamówienia internetowe Amazon opóźnione przez lockdown w Chinach

Źródło: BBC

Elon Musk zasugerował, że cofnie bana dla Trumpa na Twitterze

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close