PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Dziś prezes Kaczyński podejmie decyzje odnośnie koalicjantów; rząd chce pomóc młodym

Poranne Plotki Biznesowe to regularnie zamieszczany cykl, dzięki któremu nie ominie cię żadna ważna i mniej ważna informacja. Prosto, przystępnie, z odrobiną humoru. Zapraszamy na kolejną porcję wiadomości, które mogły ci umknąć!

Poranne Plotki Biznesowe – Wstajesz i wiesz!

Prezes Kaczyński postawił warunki i czeka na Ziobrę, oznajmia Rzeczpospolita. PiS oficjalnie informuje, że Jarosław Kaczyński postawił liderowi Solidarnej Polski warunki pozostania w koalicji. Decyzje o jej przyszłości zapadną w środę. Jak wynika z naszych rozmów wtedy też okaże się, czy to prezes PiS wejdzie do rządu jako wicepremier. Z rozmów „Rz” z politykami PiS wynika, że porozumienie Kaczyński–Ziobro lub dymisja ministra sprawiedliwości wciąż są możliwe. Jeśli doszłoby do wyrzucenia Ziobry, to na czele resortu sprawiedliwości stanąłby najpewniej poseł Przemysław Czarnek.
https://www.rp.pl/Polityka/309229884-Prezes-Kaczynski-postawil-warunki-i-czeka-na-Ziobre.html
KACZYŃSKI WICEPREMIEREM? PO CO, SKORO NAJLEPIEJ BYĆ PREZESEM?

Trump: Musimy pociągnąć Chiny do odpowiedzialności za wypuszczenie zarazy na świat – czytamy na RMF 24. W 75 lat po zakończeniu drugiej wojny światowej i założeniu ONZ po raz kolejny prowadzimy wielką globalną walkę – zaczął swoje odtworzone w siedzibie ONZ w Nowym Jorku nagranie Trump. Koronawirusa nazwał „niewidzialnym wrogiem” oraz „chińskim wirusem”. Amerykański przywódca ocenił, że z powodu epidemii w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono „największą mobilizację od czasów II wojny światowej”. Wskazał przy tym na masową produkcję respiratorów oraz to, że trzy potencjalne szczepionki na Covid-19 są w fazie testów klinicznych.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-trump-musimy-pociagnac-chiny-do-odpowiedzialnosci-za-wypuszc,nId,4747266
CIEKAWE CO NA TO CHIŃCZYCY

Rząd chce wprowadzić zerowy PIT dla stażystów i praktykantów. Zerowy PIT dla młodych obowiązuje już od zeszłego roku. Rząd objął nowym przepisem umowy o pracę oraz umowy zlecenia dla osób do 26. roku życia. Teraz premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że zerowy PIT obejmie również osoby do 26. roku życia na stażach i praktykach. Ma to zachęcić młodych ludzi do pracy w administracji.
http://plotkibiznesowe.pl/2020/09/22/rzad-chce-wprowadzic-zerowy-pit-dla-stazystow-i-praktykantow/
TO MOŻE BY TAK JESZCZE UMOWY O DZIEŁO?

Ministerstwo Finansów z nowymi danymi o stanie budżetu. Spadł deficyt, o blisko 3 mld zł, czytamy we Wprost. Ministerstwo Finansów podało najnowsze informacje na temat wykonania budżetu państwa. Według wstępnych szacunków pod koniec lipca tego roku odnotowano 13,3 miliardów złotych deficytu, gdy jeszcze w czerwcu było to 16,29 mld. Wydatki budżetowe w ciągu ośmiu miesięcy br. sięgnęły 282,21 mld zł, tj. 64,8 proc. planu na cały rok.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10368419/ministerstwo-finansow-z-nowymi-danymi-o-stanie-budzetu-spadl-deficyt-o-blisko-3-mld-zl.html
ŚMIECH PRZEZ ŁZY, ALE NO DOBRZE

Chcesz zdalnie pracować? Szef skontroluje cię w domu! Mamy projekt resortu rodziny, zdradza Fakt. Praca zdalna na stałe wejdzie do kodeksu pracy. Resort rodziny nawet przygotował projekt zmian w tej sprawie. Fakt dotarł do jego zapisów. O możliwość pracy w domu pracownik będzie musiał wystąpić do szefa sam. Mało tego, będzie musiał zgodzić się na… kontrole! Szef będzie miał prawo sprawdzić, w jakich warunkach w domu pracuje jego podwładny. Obecne przepisy umożliwiają stosowanie pracy zdalnej do czasu zakończenia pandemii. Resort rodziny od kilku tygodni zapowiada, że będzie chciał jednak, by ten system pracy na stałe został wpisany do kodeksu pracy.
https://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/zmiany-w-kodeksie-pracy-praca-zdalna-kontrole-pracownikow/02nr9m8
NIEKTÓRZY SZEFOWIE BY SIĘ MOGLI MOCNO ZDZIWIĆ…

Poranne Plotki Biznesowe – A to jeszcze nie wszystko…

ZUS bierze się za wyłudzenia świadczeń z tarczy antykryzysowej, stwierdza Rzeczpospolita. Przedsiębiorcy z Ostrowa Wielkopolskiego grozi osiem lat za kratami za wyłudzanie świadczeń antykryzysowych z ZUS. To początek weryfikacji potężnych wypłat, jakie ostatnio trafiły do biznesu. Jak nieoficjalnie ustaliła „Rzeczpospolita”, to pierwsza, choć niejedyna, sprawa, w której ZUS złożył do prokuratury zawiadomienie o wyłudzeniu świadczeń z przepisów antykryzysowych. Wszystko wskazuje, że to dopiero początek sprawdzania miliardowych wypłat, które popłynęły do firm szerokim strumieniem w ostatnich miesiącach.
https://www.rp.pl/Firma/309229878-ZUS-bierze-sie-za-wyludzenia-swiadczen-z-tarczy-antykryzysowej.html
NO TO ZUS BĘDZIE MIAŁ ZAJĘCIE

Ministerstwo zrobiło konkurs #ZTwoichPodatków i wyszło jak zawsze. Ministerstwo Finansów ogłosiło wczoraj konkurs edukacyjny #ZTwoichPodatków. Resort zachęca do nagrywania filmów pokazujących na co idą płacone w Polsce podatki. Autor najlepszego filmu otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 6 tysięcy złotych. Internauci postanowili strollować akcję i zaczęli używać konkursowego hasztagu #ZTwoichPodatków do pokazywania nieudanych, przepłaconych lub zwyczajnie podejrzanych akcji partii rządzącej. Hitem jest oczywiście Jacek Sasin i słynne 70 milionów złotych, które wydano na wybory, które się nie odbyły. Oprócz tego obywa się opłacanej przez państwo TVP czy też osławionym ,,respiratorom Szumowskiego”.
http://plotkibiznesowe.pl/2020/09/22/ministerstwo-zrobilo-konkurs-ztwoichpodatkow-i-wyszlo-jak-zawsze/
KTO BY SIĘ SPODZIEWAŁ?

Sektor edukacji łatwym łupem dla cyberprzestępców, czytamy w Filarach Biznesu. Prawie połowa polskich nauczycieli korzysta z pomocy internetu na zajęciach, głównie z języków i matematyki. Znacznie zwiększa to ryzyko cyberataku na wrażliwe dane i systemy. Już w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii ponad 75% uczelni i szkół średnich doświadczyło zagrożeń takich jak phishing czy złośliwe oprogramowanie. Wprowadzane w ostatnich miesiącach zdalne nauczanie dodatkowo zwiększyło podatność placówek oświaty na ataki. Konieczne jest zabezpieczenie wrażliwych informacji oraz cyberedukacja.
https://filarybiznesu.pl/sektor-edukacji-latwym-lupem-dla-cyberprzestepcow/a6178
FAKT, TRZEBA O TYM MYŚLEĆ I DZIAŁAĆ

Szok klimatyczny. Chiny chcą być „neutralne węglowo” do 2060 roku, pisze Wprost. Chiny będą dążyć do osiągnięcia maksymalnych poziomów emisji przed 2030 roku. A do 2060 r. chcą osiągnięcia „neutralności węglowej” – zapowiedział prezydent Chin Xi Jinping w ONZ. Xi nakreślił plan podczas przemówienia wideo do Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Ogłoszenie to jest postrzegane jako znaczący krok w walce ze zmianami klimatu. Chiny są największym na świecie emitentem dwutlenku węgla, odpowiedzialnym za około 28 proc. globalnej emisji.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10368442/szok-klimatyczny-chiny-chca-byc-neutralne-weglowo-do-2060-roku.html
NO TO FAKTYCZNIE SZOK

Kary dla dużych banków. „Nieprecyzyjne zasady ustalania kursów walut” – informuje Money.pl. Trzy duże banki: BNP Paribas, Millennium i Santander Bank mają zapłacić w sumie 60 mln złotych kary za stosowanie klauzul niedozwolonych – uznał prezes UOKiK. 26,6 mln zł dla BNP Paribas, 10,5 mln zł dla Millennium oraz 23,6 mln zł dla Santander Bank – takie kary nałożył na banki prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o klauzule dotyczące zasad ustalania kursów walut, na podstawie których naliczane są raty kredytów indeksowanych m.in. do euro i franka szwajcarskiego.
https://www.money.pl/banki/kary-dla-duzych-bankow-nieprecyzyjne-zasady-ustalania-kursow-walut-6557062694251296a.html
UOKIK Z RIGCZEM?

Poranne Plotki Biznesowe – A co powiecie na to

SZOK! Tyle długu będzie miał każdy Polak w 2021 roku. Kwota jest ogromna – czytamy w nagłówku Super Expressu. Kwota długu publicznego przyprawia o dreszcze. Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec sierpnia 2020 roku wyniosło 1 bilion 91 miliardów złotych. To kwota o 3 mld zł mniejsza niż w lipcu. Jeśli jednak liczyć dług metodą unijną, kwota jest jeszcze wyższa. Co więcej, pokazuje ona, że każdy Polak w 2021 roku będzie zadłużony o niemal 40 tys. zł.
https://superbiz.se.pl/wiadomosci/szok-tyle-dlugu-bedzie-mial-kazdy-polak-w-2021-roku-kwota-jest-ogromna-aa-SN4w-c5oN-cv2m.html
A BĘDZIE ROSŁO, PANDEMIA WITA

W sierpniu z lokat bankowych zniknęło 16 mld zł, podaje Business Insider. Przy rekordowo niskich stopach procentowych i wyższej od nich inflacji to nie powinno dziwić, ale i tak wygląda to imponująco. W sierpniu wg najnowszych danych z NBP wyciągnęliśmy z lokat bankowych blisko 16 mld złotych. W tym gospodarstwa domowe ponad 10 mld zł, a firmy około 2 mld zł. Trend wygląda na trwały i obowiązuje już od wielu miesięcy.
https://businessinsider.com.pl/piec-najciekawszych-tematow-gospodarczych-teraz-raport-23-wrzesnia/l9z573t
JAKIE LOKATY, TAKIE NIMI ZAINTERESOWANIE

Uwaga, przekręty na bony turystyczne! – ostrzega Fakt. Odsprzedają bony turystyczne przez internet, naciągają osoby, które nie mają do nich prawa na kosztowne wczasy lub zawyżają rodzinom ceny wypoczynku. Okazuje się, że nie brakuje cwaniaków, którzy na Polskim Bonie Turystycznym chcą zarobić. Tropi ich już prokurator. Choć program działa od niespełna dwóch miesięcy, Polska Organizacja Turystyczna, która odpowiada za jego realizację, skierowała do prokuratury już 14 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa – dowiedział się Fakt.
https://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/bon-turystyczny-do-kiedy-wazny-jest-bon/ss25mz4
NO CÓŻ, TAKICH CWANIACZKÓW NIE BRAKUJE

Producenci powinni pokrywać koszty recyklingu opakowań po napojach, pisze Obserwator Gospodarczy. Według badań Ibris 96% Polaków uważa, że opakowań jest za dużo, a produkty powinny być pakowane inaczej. Ponad 51% oczekuje, że to producenci pokryją koszty przetwarzania opakowań po napojach. Aż 95% Polaków popiera wprowadzenie systemu kaucyjnego, a 86% oczekuje, że Rząd zrobi to jak najszybciej. Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE) wskazują, że jeden powszechny system kaucyjny powinien być scentralizowany, oparty na niezależnym operatorze zarządzającym, podlegać kontroli publicznej i mieć charakter non-profit. Koszty funkcjonowania systemu powinni ponosić producenci, którzy wprowadzają opakowania na rynek.
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/19-polska/1528-producenci-powinni-pokrywac-koszty-recyklingu-opakowan-po-napojach
JEST TO JAKIŚ POMYSŁ

Co trzecia osoba planująca kupić mieszkanie zrezygnowała, donoszą Filary Biznesu. Epidemia i związane z nią zawirowania gospodarcze wpłynęły na decyzje i wydatki mieszkaniowe Polaków. Już 17% planujących zakup nieruchomości musiało zmienić swoje plany. Co trzecia osoba w ogóle z nich zrezygnowała, a 65% odłożyło wydatek w czasie – wynika z badania firmy badawczej CBRE. Zmiany decyzji widać również w spadkach sprzedaży mieszkań, które w największych miastach sięgały 37-55%. Koronawirus wpłynął także na koszty utrzymania mieszkania lub domu. Ponad jedna czwarta Polaków zauważyła, że obecnie są wyższe niż przed wybuchem epidemii.
https://filarybiznesu.pl/co-trzecia-osoba-planujaca-kupic-mieszkanie-zrezygnowala/a6176
PRZYJDĄ JESZCZE LEPSZE CZASY

Dziś trochę dobrych informacji dla młodych. W dalszym ciągu czekamy na decyzje podjęte przez obóz Zjednoczonej Prawicy (czyli de facto Kaczyńskiego). Zobaczymy, co przyniesie nam środa. Póki co przynajmniej pogoda całkiem ładna.

Pokaż więcej

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close