GospodarkaPrzemysłŚwiat

Niemiecki przemysł w największym dołku od 2009 roku

Zachodni sąsiedzi mają powody do zmartwień.

Niemiecka produkcja przemysłowa zaskoczyła analityków. W grudniu 2019 r. spadła ona aż o 3,5 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, a w ujęciu rocznym – o 6,8 proc. Jest to najgorszy wynik od listopada 2009 r.

Od dłuższego czasu, zza Odry, napływają bardzo niepokojące informacje. Poza fatalną sytuacją w przemyśle, nasi zachodni sąsiedzi muszą borykać się też z najgorszym od lat odczytem zamówień do niemieckich fabryk. Wskaźniki wyraźnie spadają, a według analityków nie jest to koniec. Sytuacja może pogorszyć się jeszcze bardziej.

Dziś rano pojawiły się kolejne dane o realnej aktywności w Niemczech w grudniu i przyniosły kolejne poważne rozczarowanie. Eksport wzrósł o 0,1 proc. mdm, podczas gdy oczekiwano 0,5 proc. a produkcja przemysłowa spadła o 3,5 proc. m/m choć liczono na stabilizację (-0,2 proc. mdm). Oznacza to, że dynamika roczna niemieckiej produkcji spadła z -2,5 proc. rdr do -6,8 proc., co jest najgorszym wynikiem od globalnego kryzysu finansowego

– zauważają ekonomiści Santander Bank Polska.

Przyczyny spowolnienia

Według obserwatorów niemieckiej gospodarki, przyczyn słabych wyników jest kilka. Do najważniejszych z nich należą turbulencje związane z wojną handlową, dławiący się rynek motoryzacyjny oraz niepewność co do brexitu. Ważnym aspektem jest także hamowanie chińskiej gospodarki, związane z szalejącym tam koronawirusem.

Skutki dla Polski

Mimo trwającej przez wiele kwartałów odporności na wydarzenia zza zachodniej granicy, od połowy 2019 r. spowolnienie miało wpływ także i na nas. IV kwartał 2019 r. przyniósł wzrost PKB na poziomie ok. 3 proc., co oznacza spadek o 1 punkt procentowy, w stosunku do kwartału poprzedniego.

Zdaniem Przemysława Kwietnia, głównego ekonomisty XTB, Europę czeka nieuchronny cios z Azji, który może zdławić ożywienie gospodarcze.

Źródło: businessinsider.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close