GospodarkaHandelPaństwoPolskaRolnictwo

Ceny żywności skoczą przez suszę

Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk ostrzega przed największą suszą w historii Polski. To może oznaczać problemy z wodą w kranach. To duży problem dla rolników i powód do niepokoju dla konsumentów, bo czeka nas drożyzna.

Latem czeka nas jedna z największych susz w historii Polski – alarmuje hydrolog, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk, profesor Paweł Rowiński. Ekspert wskazuje, że zeszłoroczna susza była dotkliwa, ale jeżeli w najbliższych tygodniach nie pojawią się regularne opady deszczu tegoroczna susza może być jeszcze gorsza.

Zauważa, że na większości stacji synoptycznych w marcu i kwietniu odnotowane miesięczne sumy opadów były zdecydowanie poniżej wieloletniej normy.

Susza to wielki problem dla rolników, ale niektórzy zadają pytania, czy może zabraknąć na przykład wody w kranach? Prof. Rowiński zastrzega, że na razie w wodociągach nie brakuje wody, ale to zagrożenie coraz bardziej realne. Ograniczenia w dostępie do wody bieżącej wprowadzono w ubiegłym roku na przykład w Skierniewicach.

Taki scenariusz może powtórzyć się w kolejnych miastach, zwłaszcza tam, gdzie jest tylko jedno miejsce poboru wody. W lepszej sytuacji są większe miasta, gdzie woda czerpie się ze źródeł gruntowych i powierzchniowych – podkreśla hydrolog

Problemy z wodą w kranie to raczej przejściowy problem, który może dotknąć tylko część społeczeństwa. Jeśli spełnią się czarne scenariusze hydrologów wszystkich na pewno dotknie drożyzna. Ekonomiści w związku z suszą spodziewają się znaczącego wzrostu cen żywności.

Analitycy Credit Agricole prognozują, że w 2020 roku ceny w kategorii żywność i napoje bezalkoholowe wzrosną w Polsce o 5,2 procenta r/r. Ich zdaniem, jeśli obserwowane obecnie warunki agrometeorologiczne utrzymają się w kolejnych miesiącach, przełożą się negatywnie na wielkość krajowej produkcji rolnej.

Bezśnieżna zima i sucha wiosna oznaczają katastrofę dla producentów żywności – przyznaje Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close