PaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Nawalny trafi do kolonii karnej. Moskiewski sąd odrzucił apelację opozycjonisty

Nawalny trafi do kolonii karnej

Moskiewski sąd odrzucił apelację opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Sędzia Dmitrij Bałaszow uznał w sobotę decyzję sądu niższej instancji za zgodną z prawem. Nawalny trafi teraz na dwa lata, sześć miesięcy i dwa tygodnie do kolonii karnej. Opozycjonista został skazany za domniemaną malwersację na 3,5 roku więzienia, ale na poczet kary zaliczono mu wcześniejszy areszt domowy.

Przypomnijmy, że Aleksiej Nawalny został zatrzymany zaraz po powrocie do Rosji, kiedy wracał wraz z żoną z pięciomiesięcznego pobytu w Niemczech, gdzie leczył się po próbie otrucia Nowiczokiem. Opozycjonista uważa, że za próbą jego otrucia stały władze Rosji. Według prokurator Jekatieriny Frołowej, która wezwała do odrzucenia apelacji Nawalnego, po 23 września zeszłego roku, gdy Nawalny został wypisany z berlińskiej kliniki Charite “faktycznie nie było wiadomo, gdzie się znajdował”.

Wszystko w istocie sprowadza się do tego, czy się ukrywałem czy nie. Co więcej, wszyscy wiedzieli, gdzie się znajduję. (…) Kupiłem bilet, wróciłem. (…) Obiektywnie nie mogłem podjąć innych rozsądnych kroków, by nie musieć się ukrywać. Gdybym się ukrywał, nie siedziałbym za tą szybą.

– stwierdził Nawalny z miejsca dla oskarżonych na sali sądowej.

Rozprawę w Moskwie obserwowali zagraniczni dyplomaci, w tym również ci z Polski. Po pierwszej rozprawie 2 lutego MSZ Rosji nazwało obecność dyplomatów na procesie ingerencją w sprawy wewnętrzne tego kraju. Przed ogłoszeniem wyroku organizacja Amnesty International przekazała do administracji prezydenta Rosji Władimira Putina petycję o uwolnienie Nawalnego. Podpisało ją blisko 200 tysięcy osób z różnych krajów świata.

Szczotka do WC symbolem luksusu? Rossija 1 próbowała ośmieszyć Nawalnego, ale się nie udało…

Proces polityczny?

W 2014 roku Aleksiej Nawalny został skazany na trzy lata i sześć miesięcy pozbawienia wolności w związku z oskarżeniem o finansowe machinacje na szkodę koncernu Yves Rocher. Wykonanie wyroku zawieszono na pięć lat, a w 2017 r. okres próby przedłużono do 29 grudnia 2020 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał w 2017 roku, że proces ten był niesprawiedliwy i nakazał wypłacenie odszkodowania Nawalnemu oraz jego bratu Olegowi.

W połowie stycznia rosyjska służba więziennictwa wystąpiła do sądu o odwieszenie Nawalnemu starego wyroku. Według nich rosyjski opozycjonista wielokrotnie naruszył warunki próby. Wniosek poparła Prokuratura Generalna. Aleksiej Nawalny został zatrzymany 17 stycznia po powrocie do Rosji z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia. Po aresztowaniu Nawalnego w Rosji wybuchły masowe protesty w obronie opozycjonisty. Do wyjścia na ulicę nie zniechęciły Rosjan nawet siarczyste mrozy.

Źródło: Polsat News

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close