GospodarkaHandelMotoryzacjaPolskaPrzemysłŚwiatZdrowie i medycyna

Kryzys w branży motoryzacyjnej. Sprzedaż spadła o 98%

O 98 procent, a nominalnie o ponad 105 tysięcy spadła w pierwszych trzech tygodniach kwietnia sprzedaż nowych aut we Włoszech. Czy tak drastyczny spadek grozi także Polsce?

Drastyczny spadek sprzedaży nowych aut na Półwyspie Apenińskim notowano już w marcu. Liczba rejestracji w ujęciu rocznym była wówczas o 85 procent niższa. Wszystko przez zamknięte z powodu koronawirusa salony i ograniczoną aktywność Włochów, która przełożyła się na brak odbioru zamówionych wcześniej aut.

Tymczasem w kwietniu nastąpił jeszcze głębszy spadek sprzedaży. Od 1 do 24 kwietnia we Włoszech zarejestrowano 2182 nowych samochodów. Dla porównania, w analogicznym okresie 2019 roku było ich 107 930. Wynik byłby jeszcze niższy, gdyby Renault nie zarejestrowało tylko jednego dnia 317 samochodów elektrycznych na wynajem.

Pustki w salonach to nie tylko problem Włoch, ale całej Europy, w tym Polski, gdzie w marcu sprzedaż nowych aut osobowych i dostawczych o masie do 3,5 tony spadła w ujęciu rocznym o ponad 40 procent.

Jak pokazała pierwsza dekada kwietnia, było to jednak tylko preludium, a wynik zawyżyły pierwsze dwa tygodnie marca, gdy nie musieliśmy jeszcze radzić sobie z rozprzestrzeniającą się pandemią koronawirusa. Sprzedaż nowych aut pomiędzy 1 a 10 kwietnia była niższa o 64 procent w relacji do analogicznego okresu 2019 roku.

Jeszcze większy kryzys dotknął import aut używanych do Polski, który w pierwszej dekadzie kwietnia 2020 r. był o blisko 72 procent niższy w ujęciu rocznym. Pomiędzy 1 a 10 kwietnia do Polski przywieziono 9667 samochodów.

Jak przewidują eksperci Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, import w kwietniu najprawdopodobniej nie przekroczy 30 tysięcy sztuk. Ostatni tak niski wynik odnotowano 16 lat temu – w maju 2004 roku. Czyli w pierwszym miesiącu członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close