Business lifestyleGospodarkaHandelPaństwoPrawoŚwiatZdrowie i medycyna

Johnson & Johnson zapłaci 230 mln dolarów w sprawie opioidów

Johnson & Johnson musi zapłacić

Amerykański gigant farmaceutyczny i kosmetyczny Johnson & Johnson ma zapłacić 230 milionów dolarów, aby uregulować roszczenia, które podsyciły kryzys uzależnienia od opioidów w stanie Nowy Jork. Firma napisała w oświadczeniu, że “ugoda nie jest przyznaniem się do odpowiedzialności lub wykroczenia”. Płatności usuwają J&J z procesu, który ma się rozpocząć we wtorek, a w którym oskarżonymi jest kilku dużych producentów i dystrybutorów opioidów.

J&J powiedział, że ugody były zgodne z wcześniejszą umową dotyczącą zapłaty 5 miliardów dolarów na uregulowanie roszczeń dotyczących opioidów w USA. Ugoda ze stanem Nowy Jork wzywa również J&J do zaprzestania produkcji i sprzedaży środków przeciwbólowych zawierających opioidy, w całym kraju.

Kryzys opioidów spowodował spustoszenie w niezliczonych społecznościach w stanie Nowy Jork i reszcie kraju, pozostawiając miliony wciąż uzależnionych od niebezpiecznych i śmiertelnych opioidów. Johnson & Johnson pomógł podsycić ten pożar, ale dziś zobowiązują się do odejścia z branży opioidowej – nie tylko w Nowym Jorku, ale w całym kraju.

– powiedziała Letitia James, prokurator generalna Nowego Jorku, dodając, że nadal skupia się na „pozyskiwaniu funduszy do społeczności zniszczonych przez opioidy”.

Wielka Brytania wprowadzi zakaz reklamy “śmieciowego” jedzenia

Kryzys opioidowy

Opioidy to klasa silnych leków występujących w maku lekarskim, które można stosować do blokowania sygnałów bólowych między mózgiem a ciałem. Można je znaleźć jako legalne leki na receptę, ale można je również znaleźć jako nielegalne narkotyki uliczne, takie jak heroina. Według amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom uzależnienie od opioidów zarówno od narkotyków legalnych, jak i nielegalnych było poważnym, ciągłym problemem w krajach takich jak Stany Zjednoczone, które w latach 1999-2019 miały prawie pół miliona zgonów z powodu przedawkowania.

Johnson & Johnson i najwięksi amerykańscy dystrybutorzy leków – AmerisourceBergen, Cardinal Health i McKesson – zaproponowali zapłacenie łącznie 26 miliardów dolarów, aby zakończyć tysiące spraw sądowych dotyczących opioidów. W amerykańskich sądach złożono w sumie ponad 3 tys. pozwów związanych z kryzysem opioidowym.

J&J odwołał się również od orzeczenia sędziego z Oklahomy z 2019 r., który nakazał koncernowi zapłacić 465 mln dol. grzywny za bagatelizowanie ryzyka związanego z opioidami. W Kalifornii koncerny farmaceutyczne J&J, Teva, Endo i Allergan zostały oskarżone o bagatelizowanie zagrożeń związanych z długotrwałym stosowaniem opioidowych leków przeciwbólowych. W skardze zażądano ponad 50 mld dol. odszkodowania, argumentując, że koncerny przedłożyły chęć zysku nad bezpieczeństwo pacjentów. W październiku Purdue Pharma, producent leków przeciwbólowych OxyContin, osiągnął ugodę w wysokości 8,3 miliarda dolarów i zgodził się przyznać do winy za przestępstwa, aby rozwiązać śledztwo w sprawie jej roli w amerykańskim kryzysie opioidowym.

Źródło: BBC

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close