GospodarkaPaństwoPolitykaPolskaPrawoŚwiat

PE chce ogłosić Unię… Strefą Wolności LGBTIQ. Polska straci fundusze?

PE chce Strefy Wolności dla osób LGBTIQ

Jak informuje RMF FM, Parlament Europejski zamierza ogłosić całą Unię Europejską “Strefą Wolności LGBTIQ”. To bezpośrednia odpowiedź na przyjęte w wielu miejscach Polski tak zwane Strefy Wolne od LGBT. Do projektu rezolucji dotarła korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon.

Projekt rezolucji w sprawie LGBT jest niezwykle krótki, ale dość treściwy. Rezolucja składa się zaledwie z dwóch artykułów. W pierwszym z nich PE ogłasza Unię Europejską strefą wolności dla wszystkich mniejszości seksualnych, LGBTIQ. Z kolei w drugim artykule Parlament wzywa do przekazania rezolucji krajom członkowskim i władzom unijnych instytucji.

Tymczasem według autorów projektu w Polsce nasiliła się ostatnio homofobia i dyskryminacja osób LGBT. W rezolucji wprost mowa jest o “nasilonej dyskryminacji i atakach na społeczność LGBTIQ w Polsce”, o “narastającej mowie nienawiści ze strony władz publicznych, wybieranych urzędników – w tym obecnego prezydenta – i prorządowych mediów”, a także o “aresztowaniu działaczy na rzecz praw LGBTIQ, atakach i zakazach marszów równości”. Eurodeputowani obwiniają o to polski rząd i podkreślają, że “mowa nienawiści władz publicznych legitymizuje klimat nietolerancji i dyskryminacji wobec osób LGBTIQ i dodatkowo je podsyca”.

Rezolucję poparło już 5 prodemokratycznych frakcji europarlamentu, w tym dwie największe: Europejska Partia Ludowa i socjaldemokraci. Jej przyjęcie jest więc formalnością. Co ciekawe, ale nie zaskakujące, wśród autorów rezolucji nie ma Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, do których należy Prawo i Sprawiedliwość, oraz nacjonalistycznej frakcji ID (Tożsamość i Demokracja).

,,Strefy wolne od LGBT” mogą stracić unijne fundusze

Polska straci pieniądze przez Strefy Wolne od LGBT?

Dalsza treść rezolucji może być kłopotliwa dla polskich władz. Podkreślono w niej również, że wydatkowanie wszystkich unijnych funduszy musi odbywać się z poszanowaniem “zasady niedyskryminacji i praw podstawowych określonych w traktacie, w tym dotyczących orientacji seksualnej”, zaś “gminy działające jako pracodawcy muszą przestrzegać dyrektywy Rady 2000 / 78 / WE, która zakazuje dyskryminacji i nękania ze względu na orientację seksualną w miejscu pracy”.

PE przypomniał w rezolucji, że Norwegia wycofała się z przyznawania funduszy polskim regionom, które przyjęły deklaracje o “Strefach Wolnych od LGBT”. Deputowani przypominają także, że Komisja Europejska odrzuciła wniosek o finansowanie przez UE w ramach programu partnerstwa miast dla tychże. Zdaniem PE takie właśnie działania KE powinna podejmować w sytuacjach, gdy gminy w Polsce apelują o tego typu dyskryminację osób LGBT.

Ponadto we wstępie do rezolucji znalazł się apel do Komisji Europejskiej, by użyła wszelkich dostępnych jej środków, by zapewnić przestrzeganie zakazu dyskryminacji osób LGBTIQ. Takimi środkami są pozwy do Trybunału Sprawiedliwości UE, mechanizm “pieniądze za praworządność” czy procedura art. 7.

Źródło: RMF FM

 

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close